A felvételen fehér gólya látható a kifutóban a debreceni Nagyerdei Kultúrpark Állatkertjében. A fehér gólya a gólyaalakúak (Ciconiiformes) rendjébe, ezen belül a gólyafélék (Ciconidae) családjába tartozik. Skandináviát, a Brit szigeteket és Olaszországot kivéve egész Európában, Észak-Afrikában és Kis-Ázsiában is elterjedt. Teste fehér, szárnyai feketék, csőre és lába piros, jellegzetes, nem összetéveszthető. Leginkább emberi környezetben fészkel, oszlopokra. A fészkek általában vizes élőhelyek közelében vannak. Nedves réteken, tarlókon kutat táplálék után, melyek nagyrészt békák, rovarok, halak, kisebb rágcsálók. Monogám kapcsolatban élnek, de párt csak egy időszakra választanak. Fészküket minden évben felújítják, kibővítik. Az utódgondozásban mindkét szülő részt vesz, felváltva kotlanak és a kikelés után felváltva hordják az élelmet és a vizet. Vonuló madár, melyhez csapatokba verődnek már augusztusban, de csak szeptemberben indulnak el. Magyarországon fokozottan védett. Természetvédelmi értéke 100.000 Ft.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A gólyaalakúak (Ciconiiformes) rendjébe, ezen belül a gólyafélék (Ciconidae) családjába tartozik. Skandináviát, a Brit szigeteket és Olaszországot kivéve egész Európában, Észak-Afrikában és Kis-Ázsiában is elterjedt. Teste fehér, szárnyai feketék, csőre és lába piros, jellegzetes, nem összetéveszthető. Leginkább emberi környezetben fészkel, oszlopokra. A fészkek általában vizes élőhelyek közelében vannak. Nedves réteken, tarlókon kutat táplálék után, melyek nagyrészt békák, rovarok, halak, kisebb rágcsálók. Monogám kapcsolatban élnek, de párt csak egy időszakra választanak. Fészküket minden évben felújítják, kibővítik. Az utódgondozásban mindkét szülő részt vesz, felváltva kotlanak és a kikelés után felváltva hordják az élelmet és a vizet. Vonuló madár, melyhez csapatokba verődnek már augusztusban, de csak szeptemberben indulnak el. Magyarországon fokozottan védett. Természetvédelmi értéke 100.000 Ft.
"A fehér gólya (Ciconia ciconia) 100-115 cm magas, 155-215 cm szárnyfesztávolságú gázlómadár. Tollazata fehér, evezőtollai feketék, lába és csőre piros. A fiatal madarak csőre fekete, néhány hónapos korukban válik hasonlóvá az öregekéhez. A kifejlett hímek testtömege 2,9-4,4 kg (átlagosan 3,6 kg), a tojóké 2,7-4,0 kg (átlagosan 3,3 kg). Ujjaik tövén kis úszóhártya van.
A törzsalak (ciconia alfaj) költőterülete főleg Európa, de fészkel Északnyugat-Afrikában is. Közép-Ázsiában költ az asiatica alfaj, a Távol-Keleti boyciana alfaj kipusztultnak tekinthető (Cramp 1993)." (http://www.golya.mme.hu/index.php?p=golya) A preparátum a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi.
A Fonyód-Bélatelepen készült 1932-es képeslapon egy érdekesen nőtt hársfa látható. A hárs a mályvafélék családjába tartozik. A kis- és nagylevelű hársfa virágait a teljes virágzáskor gyűjtik, árnyékos helyen szárítják. Forrázata gyógyhatású, de élvezeti teaként is kedvelt. Felhasználják még gyógyhatású fürdővizekhez vagy bőrápoló szerként. Virágzatát a méhek igen kedvelik, fontos mézelő növény. Egyes vidékeken hársfabort is készítenek belőle. A hársak adják talán a legkönnyebben, legjobban faragható faanyagot, ez a faszobrászat legkedveltebb anyaga. Könnyen megmunkálható, gőzöléssel jól hajlítható, szépen csiszolható.