7661 - 7665 találat a 13530 közül.

Kunffy Lajos: Velencében

Oktatás

Általános

Cím
Kunffy Lajos: Velencében
Leírás
Kunffy Lajos (1869–1962) festőművész 1914-ben készült olajfestményén a velencei városháza épülete látható. Az alkotás a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi. A festő életművében a „korszakok művészi látásmódját követve óriási szellemi ív rajzolódik ki. Kezdődik az akadémista szellemű Millennium világával, folytatódik a Nagybányai Iskolával rokon plein air naturalizmussal, majd a szecesszión és az impresszionizmuson keresztül a realista hagyományok újraéledésével eljutunk az 1960-as évekig.” (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum – Kunffy Lajos Emlékház, Somogytúr)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség

Kunffy Lajos: Feleségem (vázlat)

Oktatás

Általános

Cím
Kunffy Lajos: Feleségem (vázlat)
Leírás
Kunffy Lajos (1869–1962) festőművész feleségét (Tiller Ella) ábrázoló, 1915-ben készült olajképe a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi. A festő életművében a „korszakok művészi látásmódját követve óriási szellemi ív rajzolódik ki. Kezdődik az akadémista szellemű Millennium világával, folytatódik a Nagybányai Iskolával rokon plein air naturalizmussal, majd a szecesszión és az impresszionizmuson keresztül a realista hagyományok újraéledésével eljutunk az 1960-as évekig.” (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum – Kunffy Lajos Emlékház, Somogytúr)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség

Templombamenők

Oktatás

Általános

Cím
Templombamenők
Leírás
Kunffy Lajos (1869–1962) festőművész 1910-ben készült olajfestményén széles úton barna lombú fák alatt két világos ruhás női alak, kissé hátrább egy barna ruhás parasztember, kissé távolabb fekete ruhás öregasszony látható. Az alkotás a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi. A festő életművében a „korszakok művészi látásmódját követve óriási szellemi ív rajzolódik ki. Kezdődik az akadémista szellemű Millennium világával, folytatódik a Nagybányai Iskolával rokon plein air naturalizmussal, majd a szecesszión és az impresszionizmuson keresztül a realista hagyományok újraéledésével eljutunk az 1960-as évekig.” (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum – Kunffy Lajos Emlékház, Somogytúr)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség

Kunffy Lajos: Őszi lomb

Oktatás

Általános

Cím
Kunffy Lajos: Őszi lomb
Leírás
Kunffy Lajos (1869–1962) festőművész olajképe a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi. A festő életművében a „korszakok művészi látásmódját követve óriási szellemi ív rajzolódik ki. Kezdődik az akadémista szellemű Millennium világával, folytatódik a Nagybányai Iskolával rokon plein air naturalizmussal, majd a szecesszión és az impresszionizmuson keresztül a realista hagyományok újraéledésével eljutunk az 1960-as évekig.” (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum – Kunffy Lajos Emlékház, Somogytúr)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség

Bronzcsipesz az érdi urnamezős kultúrából II.

Oktatás

Általános

Cím
Érdi késő bronzkori bronzcsipesz (Urnamezős kultúra; Érd, 16. lelőhely; Kr. e. 2700/2500-2000/1900) - II.
Leírás
„Hogy mire is használhatták ezt a bronzcsipeszt, arra leginkább a méreteiből tudunk következtetni. A hossza hat centiméter, tehát viszonylag kis tárgyról van szó, így nem nagyon használhatták például izzó parázs megfogására. De a szemöldök kiszedésére sem, mert erre biztosan nem volt idejük azoknak az asszonyoknak, akik a késő bronzkorban (i.e. 2700-1900) a mezőgazdasági tevékenységek mellett minden házkörüli munkálatot el kellett, hogy végezzenek. Másfél centisre kilapított vége egészen biztosan valami speciális célzattal készült el ennek az 2004-ben, Érd és Százhalombatta között, az M6-os autópálya új nyomvonalán végzett ásatásokon előkerült eszköznek. A MaNDA adatbázisába a Ferenczy Múzeumi Centrum töltötte fel 3D-ben. Itt, a Benta-patak egyik partján késő bronzkori települést, a másikon ugyanebből a korból való temetőt tártak fel a régészek. A faluban kerek, padkás szélű házak álltak középen gödörrel, tapasztott padlóval komfortosítva. A csipesz a késő bronzkori urnamezős kultúra egyik sírjából került elő, több mint 200 objektum köthető ehhez a temetőhöz. Ahol nemritkán 2-3 edény is volt egy sírban, és gyakran tállal fedik le a halott hamvait tartalmazó urnát. S mivel az elhunyttal együtt használati tárgyai is a tűzre kerültek, így ezekben az égetett agyagedényekben csipeszünk mellett bronzkarikákat, karpereceket és tűket is találtak a régészek. Hogy aztán eme csavart bronzhuzalból készült, tehát nem éppen dísztelen csipeszt mire is használta rég meghalt tulajdonosa, azt nem lehet tudni. Talán éppen a haját, vagy a ruháját fogta össze vele, de ha valakinek jobb ötlete van, kérjük, írja meg a szerkesztőség címére!” (Pálffy Lajos: Mire volt jó ez a bronzcsipesz?)

Kompetencia

Évfolyam
Szociális és állampolgári kompetencia

Kompetencia 2

Évfolyam 2
Természettudományos és technikai kompetencia
Spirálisan ritmikusan megcsavart bronzhuzalból készült,
Spirálisan ritmikusan megcsavart bronzhuzalból készült, "U" alakban meghajlított nyéllel ellátott kicsi méretű bronzcsipesz az urnamezős kultúrából. Az eszköz vége kiszélesedő, háromszögletesre kilapított. Korabeli funkciója ismeretlen.

A találati lista exportálásához szűkíteni kell a találati listát.