Attila az ellene összeesküdt Vigilt vallomásra bírja fia életének fenyegetése által
Leírás
"Attila, hun fejedelem, az ellene lázadó Vigil és Vigil fia a főalakjai a karcolatnak. Az alkotást Orlay Petrich Soma festette, míg kőre rajzolta Barabás Miklós. Attila hun uralkodó személyét és halálát mondák övezik. Lehetséges, hogy a nászéjszakáján orrvérzésébe fulladt meg, más feltételezések szerint úgynevezett nyelőcső visszérbetegségtől kapott belső vérzést. A harmadik változat szerint felesége, Ildikó (Krimhilda) ölte meg a nászéjszakán. Az ázsiai jellegű temetési szertartás szerint a Tisza egyik kettéágazásánál a folyó egyik ágát elzárták, és az üres mederbe helyezték a koporsóját. A koporsó a hagyomány szerint három anyagból készült, arany, ezüst és vas alkotta. A nyomat a Tiszántúli Református Egyházkerület Nagykönyvtár tulajdona. _x000D_
"
Idős muzsikus dús szakállal és hajfürtökkel. Arckifejezése átszellemült, mosolygó. Hangszerét térde közé fogja. Bal kezével ujjait a húrokon nyugtatja, jobbjával pengeti a lantot. Nagy Károly naiv szobrászművész, autodidakta fafaragó. Egyedülálló eredményei miatt mindenekelőtt a faszobrászat mesterének kell tekinteni őt.
Kompetencia
Évfolyam
Természettudományos és technikai
Kompetencia 2
Évfolyam 2
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A képen az elektronikus zene egy kezdetleges eszközét, egy modulátort láthatunk. A moduláció az egy olyan eljárás, mely a színuszos jel három paraméterét, az amplitúdóját, a fázisát vagy a frekvenciáját módosíthatja. Az erre alkalmas eszközt hívjuk modulátornak.
Kompetencia
Évfolyam
Természettudományos és technikai
Kompetencia 2
Évfolyam 2
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet Plakáttárában található Kálmánchely Zoltán készítette plakát 1981-ből. Szürke alapon fekete kabátos, szürke ruhás, csípőre tett kezű, szakállas férfi (Bujtor, István, 1942-2009) látható. Trikóján körbevágott, kiszínezett, a filmben lévő verekedési jelenet van, az egyik verekedő ugyancsak Bujtor, szerepe szerint Ötvös Csöpi. A film címe a férfi feje mellett jobbra. Jelezve balra lent oldalt: Kálmánchely ’81. A Pogány Madonna színes magyar akcióvígjáték, amelyet 1980-ban készítettek. Főszereplői Bujtor István (Ötvös Csöpi) és Kern András (Kardos doktor). A történet Bujtor István novellájának filmre írásából született meg. Az alkotás nagy sikert ért el, noha a legtöbben szkeptikusan álltak a "bunyós vígjátékhoz". Mára azonban legendássá vált a pofonosztó exzsaru és Kardos doktor kettőse, ráadásul a Pogány Madonnát újabb és újabb Ötvös Csöpi filmek követték.
A Kecskeméti Ifjúsági Otthon Kecskemét város gyermek és ifjúsági szabadidős intézménye. Sokrétű, gazdag kulturális programot kínál a gyerekek és fiatalok számára. 1982-ben nyitotta meg kapuit. Napjainkban kézműves műhelyek, művészeti csoportok és öntevékeny közösségek otthona. Rendszeresen teret ad a tehetséges fiatalok közönség előtti bemutatkozásának. Az Ifjúsági Otthon épülete 1906-1907 között épült. Az épületet 1993-ban nyilvánították műemlékké.
Kompetencia
Évfolyam
A hatékony, önálló tanulás
Kompetencia 2
Évfolyam 2
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség