Mozaikkép: a Jakováli Hasszán Múzeum és Dzsámi (XVI.sz.) részletei. Képeslap. Kiadta a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata. A Balatoni Múzeum gyűjteményében található. A magyarországi török hódoltság egykori területén álló dzsámik közül ez az egyetlen, amely kupolás terével és minaretjével együtt teljes épségben fennmaradt. A 17. században élt török tartományvezetőről elnevezett dzsámi négyzetes alaprajzú, kőből és téglából épített kupolával fedett. Jobb oldalán áll a minaret, amelynek erkélyéről naponta ötször hívta imára a muszlim hívőket a müezzin. A török hódoltság alatt a dzsámihoz és a minarethez egy medresze (főiskola), egy dergáh (derviskolostor), és egy imáret (szegénykonyha) is tartozott, amelyeket szintén Jakovali Hasszan pasa alapított. A kolostort a mevlevi dervisek, vagy ahogyan a magyarok nevezték őket, a „keringő dervisek" használták.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Az Országos Mezőgazdasági Kiállítás tenyészanyagának orvosi vizsgálata
Leírás
Az Országos Mezőgazdasági Kiállítás tenyészanyagának orvosi vizsgálata. A Magyar Film Iroda (MFI) 1931 márciusában készített filmhíradója. A tudósítás inzert szövege: „A magyar mezőgazdaság legérdekesebb tenyészanyagával vesz részt az idei országos mezőgazdasági kiállításon. Orvosi vizsgálat előzi meg az állatok kirakását.” (ff, néma) A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet tulajdonában lévő híradó a Filmhíradók Online weboldalon tekinthető meg.
A középiskolások részére alapított „Téli kupa” vízipóló körmérkőzés döntő küzdelme
Leírás
A középiskolások részére alapított „Téli kupa” vízipóló körmérkőzés döntő küzdelme. A Magyar Film Iroda (MFI) 1931 márciusában készített filmhíradója. A tudósítás inzert szövege: „A világhírű magyar vízipólósport fejlesztését szolgálja a középiskolások részére alapított „téli kupa” körmérkőzés. Döntő küzdelmek a fedett uszodában.” (ff, néma) A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet tulajdonában lévő híradó a Filmhíradók Online weboldalon tekinthető meg.
Pilsudszky marsall délvidéki üdüléséből Gdyniába érkezik. A Magyar Film Iroda (MFI) 1931 áprilisában készített filmhíradója. A tudósítás inzert szövege: „Pilsudszky a baráti lengyel köztársaság marsallja, délvidéki üdüléséből Gdyniába érkezik… melyet az új Lengyelország kis halászfaluból modern kikötővárossá fejlesztett.” (ff, néma) A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet tulajdonában lévő híradó a Filmhíradók Online weboldalon tekinthető meg.
K. Györgyöt 1940 és 1944 között háromszor sorozták munkaszolgálatra. Mindháromról írt visszaemlékezésében. A memoárokat feltehetően egykorú napló alapján jegyezte le. A kötet részletesen mutatja be a kényszermunka állomásait, eseményeit. A dokumentumot a budapesti Holokauszt Emlékközpont őrzi.