K. Csilléry Klára könyve a Magyar Népművészet sorozat negyedik kötete, a magyar népi bútorformákról, a magyar lakásrend múltjáról és a bútordíszítő stílusokról nyújt áttekintést. _x000D_
Végigvezeti az olvasót a parasztbútorok kialakulásának történetén, rámutatva az európai összefüggésekre, az antik, középkori, reneszánsz előzményekre, illetve az idegenből érkező hatások elmagyarosodásának folyamatára. Az archaikus jellegű bútorfélék mellett (pl. geometrikus díszítményű ácsolt láda) megismerjük az újkori falusi otthonok festett puhafa bútorait is s a bútorokkal együtt az ország különböző területein kialakult készítőközpontok sajátos díszítőstílusát, többek között a híres komáromi asztalosok jellegzetes ornamentikáját. _x000D_
A kötetet 30 magyarázó rajz, 19 színes és 37 fekete-fehér fénykép illusztrálja. A könyvet a Corvina Kiadó adta ki 1972-ben.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Kiss Gábor könyve várak, várkastélyok, várhelyek leírását tartalmazza képpel. Egy kis történelmi betekintéssel. A bevezető ismerteti a várak típusait, védelmi céljaik jellegzetességeit, kortörténeti sajátosságaikat, majd a továbbiakban a megyék ábécé sorrendjében haladva tudhatjuk meg az ott található várakról, hogy mikor és ki alapította őket, hogyan bukkannak fel az egyes oklevelekben, birtokhagyományozási okiratokban, kik voltak az egymást követő tulajdonosok, milyen lehetett eredeti külsejük és mikor rombolták le őket, avagy hogyan maradtak épségben, átépítve vagy eredeti formájukban._x000D_
Könnyed, élvezetes stílus és tudományos igényesség egészíti ki egymást e műben. A könyvet a Franklin Nyomda adta ki Budapesten 1984-ben.
Sási János fotóján üllő, kalapácsokkal látható a kovácsműhelyben. Horváth Ernő csurgói kovácsmester tulajdona volt. A fénykép a Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményében található.
Sási János színes fotóján ló patkolása látható kovácsműhely előtt. A fénykép 1977-ben készült Csurgón. A fotó a Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményében található.
Pünkösdi májfa állítás Vankóné Dudás Juli naív festő olajfestménye. Falusi utca házsora zöldre festett deszkakerítéssel. Előtérben kétlovas kocsin 2 legény felszalagozott, fiatal fákat hoz. Egyet éppen leemel egy feketébe öltözött, kalapos fiú. Jobbra furulyaszóra körbetáncoló 3 figura, balra a lovat felszalagozó leány. Háttérben kisebb-nagyobb csoportokban leányok, legények nézik a májusfát díszítő legényt. Élénk színekkel festett kép. A festmény a Magyar Naiv Művészek Gyűjteményében található.