Rados Jenő könyve művészettörténetünk talán legkevésbbé ismert emlékeit, a magyar oltárokat gyűjti össze. A keresztény Magyarország nemzeti művészettörténetét alig mutathatjuk be méltóbban, mint oltáraink felvonultatásával, szobrászati, festészeti és építészeti értékeik megvilágításával, eszmei és érzelmi tartalmuk megszólaltatásával. Építészet, festészet, szobrászat és iparművészet sehol sem kerül egymással oly szoros kapcsolatba és a lelkekre ható harmóniába, mint a keresztény oltárokon. A könyvet 1938-ban adta ki a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Budapesten.
Sabján Tibor korábbi nagysikerű könyvének bővített változata a Nagyalföldön elterjedt búbos kemencéket mutatja be. Megismerhetjük belőle a kemencék történetét, a különböző formai változatokat, a használat csínját-bínját és nem utolsósorban a kemenceépítés fortélyait, amelyre kiemelt hangsúlyt helyez, hiszen nem titkolt szándéka, hogy segítse azokat, akik búbos kemencét szeretnének építeni lakásukban vagy kertjükben. Az új kiadás a korábbinál gazdagabb képanyaggal segíti az olvasót a könnyebb tájékozódásban és a megismerés örömében.
Az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum Gyűjteményei
Leírás
A múzeum látogatási rendje, gyűjteményei, kiállításai. Agyagművesség, kerámia, bútorok, fafaragások, elefántcsont… Ezt a 29 oldal+ LXXX mellékletből álló könyvet az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum adta ki 1926-ban.
Iharosberényben 1726-ban telepedett le az Inkey család, kastélyukat 1750-ben Inkey Gáspár építette és ekkor kezdődött meg a kastélypark kialakítása is. A kastélynak államosításkor már 5000 kötetes könyvtára, családi levéltára volt, berendezése Biedermeier bútorokból állt. Értékei között voltak Deák Ferenc faragványai, báró Eötvös József karosszéke, sok Alt-Wien porcelán, több értékes festmény és családi képek. Ez a képeslap a Balatoni Múzeum Képeslaptárában található.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség