Hajdú-Bihar megye népi építészetével foglalkozik a könyv, melyet 1979-ben adtak ki Debrecenben. A könyv tartalma: Dr. Szabó Imre - Előszó Dr. Angyal László - Bevezetés Biky Gábor- Népi építészeti hagyományok felhasználása a modern építészetben Barcza Géza - A népi műemlékek védelme Mikolás Tibor - Még egyszer a népi építészeti emlékek felhasználásának realitásáról Sápi Lajos - Debrecen népi építészetének hagyományai Dankó Imre - A hajdúsági ház Varga Gyula - A bihari síkság népi építkezése Dám László - A Sárrét népi építkezése Dám László - A Hajdú-bihari szőlőskertek népi építkezése Idegen nyelvű szövegek
Sváb tájház. Konyha részlet korhűen berendezve. A tűzhelyen a használati tárgyak között találhatók lábas lábasok. Tűzálló anyagból készültek, alján három lábbal. A tárgy legjellemzőbb részéről a lábakról kapta később a lábas a nevét.
Háromlábú lábas. Égetett cserép, mázas, folyatott, belül zöldes és barna máz van ráfolyatva. Fogantyúval ellátva. A Herman Ottó Múzeum gyűjteményében található.
Dudi alapon zöld, kék, vörös ecsetes koszorúdísz a peremén hátul, virágbokor a fenekén, 2 fül. Mezőtúron készült a 20. század közepén. Miskolcon a Herman Ottó Múzeum gyűjteményében található ez a szűrőtál.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség