Kurt Lewin szociálpszichológiai kutatásai nyomán Vas Judit (1932-1971) rendezőnő 1968-ban készült filmjében háromféle nevelői légkör kísérleti bemutatását adja. A helyszín egy óvoda. Egy óvónő foglalkozik hónapok óta a filmben látható három csoporttal. A kísérlet kezdetén a csoportok között nem volt különbség. Azóta az egyik csoportban a presszúrára épülő vakfegyelem, a másikban a szabadosság, a harmadikban a belátásra, önfegyelemre alapozott módszerek érvényesülnek. A film e három módszer gyerekekre gyakorolt hatását mutatja be. A film eredeti példánya és dokumentációja a MaNDA és Filmintézetben található._x000D_
A kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményében található fényképen a szennai (Somogy megye) Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény egyik telkének kerítés- és kapurészlete látható. A szennai skanzen első portája 1978-ban nyitott ki a látogatók számára. A zselici település néprajzi múzeuma a Délnyugat-Dunántúl népi építészetének átmentett örökségét mutatja be sz érdeklődőknek.
A 60-as évek végén, a Balázs Béla Stúdióban induló új filmes generáció a szociológiai gondolkodás hangsúlyosabbá tételének igényével lépett fel a hazai filmszakmában, úgy tekintve a filmkészítésre, mint a valóság megismerésének különleges folyamatára. Amikor Schirilla György (1939-1999) hosszútávfutó 1967-ben, a nagy októberi szocialista forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából elfutott Moszkvába, a 2216 km-es táv egy szakaszán elkísérte Gazdag Gyula rendező és filmes stábja is. Az elkészült rövidfilm egyszerre portré és szatíra: egy különc sportoló rendhagyó bemutatása és a korabeli magyar társadalom és politikum gunyoros karikatúrája. A film eredeti példányát a MaNDA és Filmintézet őrzi.
Jancsó Miklós rendező és Kende János operatőr három részből álló sorozatot készített Jelenlét címmel (1965, 1978, 1986). Játékfilmjeik (Szegénylegények, Még kér a nép) forgatási helyszíneinek kutatása közben bukkantak az olaszliszkai romos zsinagógára és a bodrogkeresztúri zsidó temetőre. A trilógia e két térben játszódik, átfogva három évtizedet. A filmek eredeti kópiái a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében találhatók meg.
Fekete háttér. Lassan kibontakozó fehér vonalak, szögletek, foltok. Egy gyár nagytotál képe. Fehér szemcsékben foszforeszkáló drótok, vonalak, kémények, ablakok, kopasz fák, póznák, kövek. Lüktető, vibráló kép: a gyár, a külváros, az ipar jellegzetes formáinak kialakulása. Egy fény mozdul meg a fekete háttér előtt, majd egyre több, míg a fényorganizmusok kaotikusan nyüzsgő folyammá válnak. Hajnalodik. Szirtes András három tételből álló kísérleti filmje 1980-ban elnyerte az oberhauseni filmfesztivál legjobb kísérleti filmjének járó díját. A mű eredeti kópiájából egy példány a MaNDA (Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet) állományában is megtalálható.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség