Tömör dráma ez a klasszikus kis miniatűr, amely az emberi élet és a munka filozofikus kapcsolatrendszerét jelképezi. Szobor és szobrász egy életen át vési, faragja, alakítja egymást, s ahogyan alakul, szépül, formájára lel a szobor, úgy zsugorodik, bomlik le, pusztul el az alkotó. A rendező ezért az alkotásáért 1977-ben elnyerte a cannes-i fesztivál legjobb rövidfilmnek járó Arany Pálma-díjat.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Burány Béla (1931-2008) zentai orvos, néprajzkutató körzeti orvosként dolgozott, mellette pedig évtizedekig gyűjtötte a Vajdaság magyar parasztságának folklórját. Számos kötetben jelentette meg az általa magnószalagra vett, majd lejegyzett humoros, pajzán történeteket és meséket, melyek hűen dokumentálják azt a periférikus és a közbeszédben rendszerint tabunak számító beszéd- és gondolkodásmódot, mely a magyar paraszti mindennapok sajátja volt, de általában nem adódott lehetőség annak néprajzkutató általi felgyűjtésére. Burány Béla Szomjas a vakló című gyűjteményes könyve hatvanhat mesét tartalmaz ebből az ilyen formán ritkán hozzáférhető műfajból.
A képen látható aprónyomtatvány az Európai Mobilitási Hét 2003-as kecskeméti programjairól tudósít. A Bács-Kiskun megyei Katona József Könyvtárban őrzött dokumentum bizonyítja, hogy a "hírös város" hamar csatlakozott az EMH nemzetközi programsorozatának magyarországi eseményeihez. Az Európai Mobilitási Hét 2002 óta létező rendevény, melyet szeptember 16-22 között tartanak a programhoz hivatalosan csatlakozó településeken. Egyik kiemelt akciója az Európai Autómentes Nap, melyet sok városban máig is minden évben megszerveznek.
B. Nagy László 1951-ben, a Magyar Híradó- és Dokumentumfilm Gyár égisze alatt forgatott természetfilmje a Tisza folyó vidékének természeti értékeivel ismerteti meg a nézőt. Emellett azonban jellegzetes korképet is fest: ennek a képnek a vezérelve pedig egyfajta harcos, régi és új ellentétére épülő ideológia, melynek hátterében a "nagy példák országa", a Szovjetunió áll, élén természetesen "népünk nagy barátjával", Sztálinnal. A film un. cenzúraszövege (ez tulajdonképpen a film bemondó- vagy narrátorszövegének felel meg) dokumentációként kapcsolódott a kópiához a forgalomra hozatalra engedélyt adó okiratokkal együtt. Ezen dokumentum eredeti példánya jelenleg a MaNDA és Filmintézet Dossziétárában hozzáférhető.
A MaNDA és Filmintézet Fotótárában őrzött, Gobbi Hildáról készült sztárfotó az 1940-es években készült, Heidelberg Klára műtermében. A színésznő színházi és filmes szerepei mellett aktívan politizált is: e tevékenyégét jól dokumentálják a korabeli filmhíradók (ld. a Filmhíradók Online webes felületen). Művészi és közéleti sikerei mellett magánélete nem nélkülözte a bonyodalmakat. Köztudottan homoszexuális volt, legismertebb szerelmei Temessy Hédi, majd Galgóczi Erzsébet voltak.