A kaposvári Együd Árpád Kulturális Központ tulajdonában levő fényképen a szuperszonikus légi közlekedés „atyjaként”, valamint a rakétatechnológia és hiperszonikus űrhajózás egyik úttörőjeként ismert magyar származású tudós (gépészmérnök, fizikus alkalmazott matematikus), Kármán Tódor (Budapest, 1881–Aachen, 1963) látható.
Magyar Királyi Honvéd Hadapródiskola (1898) – Pécs
Leírás
“A dualizmus időszakában (…) egy számottevő változást kell rögzítenünk. A kiegyezés megteremtette az önálló magyar katonai tanintézeti képzésnek nemcsak az elvi lehetőségét, hanem tényleges gyakorlatát is. Mindez természetesen – az addig eltelt századokban már kimutatott módon – az általános nevelési-oktatási modellel összhangban épült fel.” Miklós Zoltán (http://www.zmne.hu/Forum/04otodik/kiegyezes_.htm). Az 1898-ban alapított pécsi Magyar Királyi Honvéd Hadapródiskoláról készült képes, illetve rajzolt levelezőlapok a pécsi Csorba Győző Könyvtár gyűjteményének részét képezik.
Az 1908-ból származó színezett üdvözlőlapon montázskép látható vitorláson utazó párral, mellettük hattyúk. A vitorlára egy másik képeslap van applikálva a keszthelyi Balaton-partról, háttérben a Hullám Szállóval. A lap a keszthelyi Balatoni Múzeum Képeslaptárának darabja.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
“Miért voltak oly népszerűek a magyarok körében e fürdőhelyek? A „gyakorlati” okok mellett meg kell említeni egy „elméletit” is: ez pedig a divat volt, hiszen a nemesség és polgárság képviselői előszeretettel utaztak olyan helyekre, ahol a Habsburg uralkodócsalád tagjai (és nyomukban az arisztokraták) is szívesen időztek.” (Petneki Áron) A Karlsbadból (ma Karlovy Vary, Csehország), az Osztrák–Magyar Monarchia fürdővárosából 1900-ban íródott képeslap a keszthelyi Balatoni Múzeum gyűjteményének részét képezi.