7631 - 7635 találat a 13530 közül.

Tengerparti táj

Oktatás

Általános

Cím
Pallavicini Alfrédné: Tengerparti táj
Leírás
A nyíregyházi Jósa András Múzeumban található a Kállay Gyűjtemény részét képező Pallavicini Alfrédné festőművésznő Tengerparti táj című olajképe, melyet a művész az 1950-es években Rómában alkotott. A művésznő tanulmányait Budapesten és a nagybányai Szépművészeti Iskolában végezte 1931-ben. Budapesten élt és tevékenykedett. A Nemzeti Szalon kiállításán szerepelt 1933-ban. Különlegesen kifinomult, erősen szubjektív művészi látásmódjának, életszemléletének kifejezési formájaként válik uralkodóvá életművében a csendélet. Az embert körülvevő természeti tárgyak különböző konstellációi által generált érzelmek és hangulatok valós élethelyzetek és sorsok megidézői.

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség

Párizsi utca ekhós kocsival

Oktatás

Általános

Cím
Párizsi utca ekhós kocsival
Leírás
Kunffy Lajos (1869–1962) festőművész 1911-ben készült olajfestménye okkersárga épület előtt zöld ekhós kocsit ábrázol lóval, balra fent világító utcai lámpa látható. A képzőművészeti alkotás a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi. A festő életművében a „korszakok művészi látásmódját követve óriási szellemi ív rajzolódik ki. Kezdődik az akadémista szellemű Millennium világával, folytatódik a Nagybányai Iskolával rokon plein air naturalizmussal, majd a szecesszión és az impresszionizmuson keresztül a realista hagyományok újraéledésével eljutunk az 1960-as évekig.” (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum – Kunffy Lajos Emlékház, Somogytúr)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség

Fiam hét éves

Oktatás

Általános

Cím
Fiam hét éves
Leírás
Kunffy Lajos (1869–1962) festőművész 1910-ben készült olajfestményén fehér matrózruhás, hosszú hajú, kék szemű, szemben ábrázolt kisfiú látható. A művész 7 éves fiáról készült alkotása a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi. A festő életművében a „korszakok művészi látásmódját követve óriási szellemi ív rajzolódik ki. Kezdődik az akadémista szellemű Millennium világával, folytatódik a Nagybányai Iskolával rokon plein air naturalizmussal, majd a szecesszión és az impresszionizmuson keresztül a realista hagyományok újraéledésével eljutunk az 1960-as évekig.” (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum – Kunffy Lajos Emlékház, Somogytúr)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség

Kunffy Lajos: Cigányasszonyok a hídon

Oktatás

Általános

Cím
Kunffy Lajos: Cigányasszonyok a hídon
Leírás
Kunffy Lajos (1869–1962) festőművész 1911-ben készült olajfestménye a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi. A festő életművében a „korszakok művészi látásmódját követve óriási szellemi ív rajzolódik ki. Kezdődik az akadémista szellemű Millennium világával, folytatódik a Nagybányai Iskolával rokon plein air naturalizmussal, majd a szecesszión és az impresszionizmuson keresztül a realista hagyományok újraéledésével eljutunk az 1960-as évekig.” (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum – Kunffy Lajos Emlékház, Somogytúr)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség

Mezőtúri díszített mázas cserépmozsár I.

Oktatás

Általános

Cím
Mezőtúri sárga mázas, zöld leveles tulipán díszítésű cserépmozsár (1900 körül) - I.
Leírás
„A címet látva valami vegyi anyagra, esetleg korróziós eljárásra gondolhatunk, pedig a válasz ennél sokkal egyszerűbb: az amúgy szinte elnyűhetetlen közönséges háztartási rézmozsarak legnagyobb ellensége bizony a Nagy Háború volt, ami a véráldozat mellett rengeteg színes- és nemesfémet is igényelt. Ez utóbbit, leginkább az aranyat a lakosságtól Auguszta-alap gyűjtötte össze, a színesfémek közé tartozó rezet pedig 1916 nyarától térítés ellenében rekvirálta az állam. A réz pedig a kilincsek mellett a konyhában használt mozsarak, edények formájában volt jelen a háztartásban. A leadott rézsmozsarak helyett más fémekből, vagy cserépből készült törő-zúzó edényeket kezdtek használni. Most egy ilyen cserépmozsarat nagyíthatunk és járhatunk körbe a túrkevei Finta Múzeum munkatársainak jóvoltából. A Nagy Háború volt az első „anyagháború” az emberiség történetében, győztesei leginkább az ilyen adottságaiknak, és nem mondjuk a vitézségüknek, vagy a kitűnő hadvezetésnek köszönhették a diadalt. A hadviselő államok átálltak a hadigazdaságra, ahol a civil szféra igényei háttérbe szorultak. Mivel az Osztrák Magyar Monarchia békeidőben is csak 8 százalékát volt képes kitermelni rézszükségletének, így leginkább az Egyesült Államokból hozták be a szükséges mennyiséget. Ez a háború kitörése után szinte lehetetlen volt, 1917-től, Amerikának az antant oldalán való hadba lépésétől pedig teljesen leállt. Pedig a nem rozsdásodó rézre égető szükség volt mondjuk a töltényhüvelykekhez is, ezért már 1915 elején megindult a lakosságnál lévő réztárgyak szervezett felvásárlása. Amiből 1916 nyarára rekvirálás lett, tehát térítés ellenében kötelező beszolgáltatás. És vittek mindent, ami rézből volt, a kilincsek, mozsarak, főzőedények mellett a lekvárfőző üstöket és fürdőkádakat is. 1917 nyarától pedig sorra kerültek a harangok, amikből községenként csak egy-egy maradhatott. Ez általában a kisebb, a „lélekharang” volt, a nagyharangot már csak hazafias felbuzdulásból is odaadták a magyarok. Persze, ez sem volt elég, a háború, a nagy Moloch mindent elnyelt. Így sor került az állami épületek rézlemezből készült tetejére, villámhárítóira is, és 1918-ban már arra is voltak elképzelések, hogy beolvasztják a rezet tartalmazó köztéri szobrokat, de szerencsére előbb jött el a háború vége. Az viszont biztos, hogy 1900-ra datált, 12 centiméter magas cserépmozsarunk, valamelyik mezőtúri fazekasmester keze munkája, nemcsak dísznek volt a polcon, hanem belsejébe kukkantva láthatjuk, hogy munkára is fogták. Hogy aztán erre a Nagy Háború alatt került sor éppen, azt nem lehet tudni. Az biztos, hogy szép, formás darab, büszke lehetett rá készítője. Pálffy Lajos: A rézmozsarak legnagyobb ellensége http://mandarchiv.hu/cikk/6065/A_rezmozsarak_legnagyobb_ellensege

Kompetencia

Évfolyam
Szociális és állampolgári kompetencia

Kompetencia 2

Évfolyam 2
Matematikai kompetencia
Mezőtúri fazekas munka az 1900 körüli évekből. Égetett agyagból készült robusztus cserépedény, két oldalán mozsárszerű fogantyúgombbal, erősen kiszélesedő peremmel, ólommázas, sárga, dudi alapon két oldalt zöld levelű piros tulipán virágú díszítéssel.
Mezőtúri fazekas munka az 1900 körüli évekből. Égetett agyagból készült robusztus cserépedény, két oldalán mozsárszerű fogantyúgombbal, erősen kiszélesedő peremmel, ólommázas, sárga, dudi alapon két oldalt zöld levelű piros tulipán virágú díszítéssel.

A találati lista exportálásához szűkíteni kell a találati listát.