A miskolci Evangélikus Egyházmegyei Könyvtár gyűjteményében található kiadvány a Köznapi imák címet kapta. Szerzője Révész János (1863-1933) evangélikus lelkész, író, helytörténész, kinek ezen műve Nagybányán, 1911-ben jelent meg. A templomi és magáncélú használatra szánt imákat (pl. beteg családtagért, jó időjárásért) tartalmazó kötethez hasonlót más felekezetek, egyházak is készítettek és készítenek napjainkban is közösségük tagjai számára.
A budapesti Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya gyűjteményében található tárgy egy pásztorkürt, melyet Koczka László faragó, népi iparművész készített 1977-ben. Az alkotó e tárgyon nonfiguratív motívumokat és emberalakokat is megjelenített a karcolás (karcolozás) technikájával.
A kaposvári Együd Árpád Kulturális Központ gyűjteményében található gobelinterv Honty Márta (1940-2004) grafikus, iparművész, pedagógus munkája. A 106×61 cm-es farostlemezen látható, temperával készített motívum egy tulipánt formázó életfa, melyet a művész egyik gobelinjének tanulmányaként készített.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Kecskeméti Ifjúsági Otthon gyűjteményében található aprónyomtatvány egy a KIO szervezésében 1997-ben megszervezett indián tábor szórólapja. A Heves megyei Parádfürdőn tartott hetes "elvonuláson" a 10-14 éves gyerekek indián hagyományokkal (pl. kézművesség, zene, tánc) ismerkedhettek meg.
A szendrői Közművelődési Központ és Könyvtár Oktatástörténeti Gyűjteményében található kiadvány a Famunkák címet viseli. Az általános iskolai gyakorlati foglalkozások számára készült, 1960-ban megjelent munkát Nemes Rudolf és Halász Ferenc írták. A könyv a famunkákhoz kapcsolódó anyagismeret mellett az alapvető kézi és gépi szerszámokat, berendezéseket, illetve a velük való hatékony és balesetmentes munkavégzés módját is ismerteti.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség