A mezőkövesdi Hajdu Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeum a paraszti és uradalmi gazdálkodásban egykor használatos gépeket és munkaeszközöket mutatja be. Láthatók itt gőzgépek, robbanómotoros erőgépek, de olyan, a faműves kismesterek által napjainkig hasznát eszközök is, mint a példánkban szereplő vonószék (faragószék), melyet a megmunkálandó anyagok, főleg szerszámnyelek rögzítésére használtak. A képen látható, 1920 körül készült "szék" a gondos múzeumi tárolásnak köszönhetően ma is használható állapotban van.
A Kecskeméti Katona József Múzeum Orvos- és Gyógyszerészettörténeti Gyűjteményében található patikai eszköz egy fából készült, fiókos, fém tekerőszerkezettel ellátott drogdaráló. A patikákban az automata gépek megjelenése előtt a drogok aprítására, porítására vágót, darálót és mozsarat használtak. A patikák gyógyszerkincsének nagy részét a kenőcsök és a növényi, állati és ásványi eredetű drogok tették ki. A növényi drogok leginkább a hazai gyógynövények felhasználásával készültek.
A Kecskeméti Katona József Múzeum Orvos- és Gyógyszerészettörténeti Gyűjteményében található orvosi műszer egy un. szájterpesztő. A napjainkban is, emberek és állatok esetében egyaránt használt szájterpesztő szerkezetek a száj kinyitását és hosszabb időn át való nyitva tartását szolgálják, elsősorban fog- és szájüregi vizsgálatok, beavatkozások esetén.
A kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum néprajzi fotótárában található képen egy kisbajomi (Somogy megye) parasztporta külső kemencéje látható. Az általánosan kőből vagy téglából épített külső kemencék sütésre, főzésre, esetleg füstölésre szolgáltak. A fotót Knézy Judit (1940-) néprajzkutató, muzeológus (1964-1980 között a múzeum munkatársa) készítette 1979-ben.
A debreceni székhelyű Hajdú-Bihar Megyei Sporttörténész Egylet gyűjteményében található fényképet dr. Fésüs László (1937-) orvos, testnevelő, sportvezető készítette Balczó András (1938-) öttusázó, olimpiai bajnokról az 1970-es években. Fésüs László évtizedek óta kutatja és dokumentálja a Debrecenhez és vonzáskörzetéhez kötődő olimpikonok sporteredményeit. Balczó András életéről és pályájáról több dokumentumfilm is készült a 70-es években, pl. Balczó (r. Knoll István, 1972), Küldetés (r. Kósa Ferenc, 1976).
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség