A keszthelyi Balatoni Múzeumot 1898 augusztusában alapították. Ekkor ajánlották fel a múzeum számára az első letétet. A gyűjtemény első darabjait Csák Árpád régészeti gyűjteménye alkotta. Utána alakult meg a természettudományi osztály és kezdődött meg a könyvtári állomány gyarapítása. A néprajzi gyűjtemény alapjait Sági János tette le. 1925-ben kezdték építeni a múzeum új épületét, ahol a kiállítás 1935-ben nyílt meg. A múzeum gyűjteményének nagy része a II. világháborúban megsemmisült. 1949-ben szilárdult meg újra a helyzete, ekkor még kölcsönzött kiállítási tárgyakkal működött. A háborús veszteség utáni gyűjtőmunka nyomán 1967-ben már saját anyagra épülő állandó kiállítás nyílt.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Mezőtúri Agyagipari Háziipari Szövetkezet kerámia készlete 1976-ból, mely megtekinthető Budapesten, a Hagyományok Házában. A legkorábbi, 18. századi mezőtúri mázas kerámiát az úrasztali bor számára készült kétfülű zöld mázas kanták képviselik. A mázas edények általánossá válása a 19. század második felétől datálható, amikor azonban már az edényformák készítésében is változás állott be: a korsók mellett tálakat, tányérokat is készítettek. Ekkorra tehető a mezőtúri fazekas művészet virágkora is.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A régi fotográfián Szentiványi Lajos, huszárkatona látható, 1910-ből, a temesvári Funk A. fotográfiáján. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum birtokában van az eredeti felvétel. A huszárság lovas fegyvernemként Mátyás király alatt született meg, amikor a király rendeletére húsz telkenként egy könnyű fegyverzetű katonát kellett kiállítani. Ez a magyar fegyvernem Európában és a világon elterjedt a következő századokban.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Tímárház Debrecen egyik legrégebbi, eredeti helyszínen megőrzött ipartörténeti emléke, amelynek tevékenysége tárgyalkotó hagyományaink megőrzésére, továbbadására, a kézműves mesterségek megismertetésére, megszerettetésére irányul. Az épületegyüttes hátsó, hajdan szárítóműhelyként funkcionáló részében állandó tímártörténeti kiállítás várja a látogatókat, mely méltó emléket állít a nagy múltú debreceni tímárságnak. Ugyancsak állandó kiállításon mutatja be a – Tímárházat folyamatosan támogató – Kézműves Alapítvány gyűjteményéből válogatott munkákat, amely Debrecen és környéke kortárs népi iparművészeinek alkotásait reprezentálja. A Tímárház két időszaki kiállítótermében hagyományos kézműves mesterségeknek nyújtanak bemutatkozási lehetőséget egyéni és csoportos formában.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
1930 körül készített anatómiai tanulmányokat Takács István. A műveiből összeállított állandó kiállítás a mezőkövesdi Városi Galériában tekinthető meg. Fő műve az egri bazilika két kupolafestménye és a magyar stáció képei. Az egyházi festészet azonban csak az egyik - meghatározó - oldala művészi tevékenységének. S hogy az egyházművészeten kívül a festészet egyéb területein is az elsők közé tartozott, bizonyítják ezeken a területeken elért nagy sikerei. A matyóföld és a népe iránti szeretete érződik azokon a képein, melyeken a matyó világot örökítette meg, amilyennek fiatalon megismerte, s ahogyan a művész szemével látta a népviseletet és a parasztság életét.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség