A kép egy XX. század eleji áruházat ábrázol. A piacokból a 19. század folyamán kialakultak a városi, polgári közönséget szolgáló áruházak. Általában termékeik speciális kínálatot nyújtottak (a képen Szénásy Gyula divatáruháza látható, itt ruhaneműt vásárolhattak a vevők). A kép a budapesti Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum tulajdona.
Magyar népmesék VII. sorozat Forgatókönyv és figuratervek - Halász János
Leírás
A Magyar Tudományos Akadémia Néprajzkutató Csoportjának népmesegyűjteményének feldolgozásából A Magyar Tudományos Akadémia Néprajzkutató Csoportjának népmesegyűjteményének feldolgozásából készült animációs sorozat 2011-es évadának 1. epizódja. A sorozat producere és ötletgazdája Mikulás Ferenc, a gyártó a Kecskemétfilm Kft. A sorozat szakértője Jankovics Marcell volt. A kezdeti részekben híres mesemondók olvasták fel a történeteket, azonban már az első évadtól rájöttek, hogy a stúdióban történő hangrögzítésre a profi színészek jobb választásnak bizonyulnak. Így a sorozat többségében, köztük jelen epizódban is Szabó Gyula mesél. SZINOPSZIS: A Tisza partján élt egy halász kettecskén a feleségével, de szomorúak voltak, mert nem volt gyermekük. Egyszer az öreg, amint éjszaka halászott a Tiszán, a víz egy kis koporsót hozott, benne egy csecsemővel. Nagyon megörvendett, hazavitte és boldogan felnevelték. Együtt nő fel Jancsival a csikó is, amit a tanító tanácsára visznek haza. Ez a csikó nem egy akármilyen csikó volt, hanem táltos, akinek a segítségével Jancsinak sikerül megmenteni a húgocskáját, aki a szomszéd ország sötét ...
A képen egy plakát látható, mely eredetiben Kecskeméten tekinthető meg a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtárban. A plakát az Erdei Ferenc Művelődési Központban tartandó Jóga tanfolyamra hívja fel a figyelmünket, a kiírás tartalmazza a kezdés időpontját,a tanfolyam hosszát, árát, a jelentkezés módját illetve a tanfolyam vezetőjének nevét.
Az 1967-es fényképen a Zsámbék-töki szüreti felvonulásról láthatunk egy pillanatképet. Lovas kocsi részletét láthatjuk, virágokkal szépen kidíszítve, és népviseleti ruhában egy párt a felvonulásról. Közel 50 évig nem került megrendezésre ez az esemény. A szüreti lovas felvonulás Zsámbékról a művelődési ház elől indul Tökre és vissza. Közben zene szól, énekelnek, táncolnak.
A fényképen egy teás készlet látható. A Mezőtúri Agyagipari HSZ.Kerámia II. 1976-ban készült. Készítői: Kósa Klára és Busi Lajos. Az eredeti tárgy sárga alapon zöld és barna színű, megtekinthető Budapesten a Hagyományok Házában. A tealeveleket a teacserjéről (Camellia sinensis) szedik. A növény eredetileg aljnövényzet, melyet hajtásdugványozással vagy magról szaporítanak. Az első 3 évben nem szüretelhető. A jobb minőségű tealeveket kézzel szedik, ugyanis így szét tudják válogatni a jobb minőségű, nagyobb felső leveleket.