Ágoston Gábor, Oborni Teréz könyve a 17. század történetének nagy folyamából néhány meghatározó jelenséget mutat be: a "napkeleti és napnyugoti" hatalmakkal folytatott egyensúlyozó politika mellett a központi hatalom és a rendiség évszázados küzdelmét a királyi Magyarországon és az Erdélyi Fejedelemségben, az oszmán katonai megszállást és az ellene kiépített védelmet, de szól a háborúkról és a járványokról, a táj és a népesség átalakulásáról is. A korszak nemcsak a magyar romlás százada: szomszédainknál éppúgy válságokat, háborúkat és pusztító járványokat hozott, mint a Magyarország területén egymásnak feszülő két világbirodalomban. Országrészek közötti különbözőségek és hasonlóságok, szétválasztó és eggyé forrasztó jelenségek sokasága színezi a 17. századot. A könyv a Magyar Századok sorozatban jelent meg 2000-ben, a Pannonica Kiadó gondozásában.
A világháború története 1914-1915. Diplomáciai okiratok, hivatalos jelentések, szemtanuk hiteles följegyzései és eredeti adatok nyomán írta : Zigány Árpád. Több száz képpel, eredeti fölvételekkel és térképekkel a Tolnai Világlapja ajándéka. I. kötet. Kiadták Budapesten.
A Hadtörténelem fiataloknak sorozatban jelent meg Kertész István műve a görög-perzsa háborúkról. A nagy csaták leírásai szerepelnek benne, Marathóntól Szalamiszig. A könyvet a Zrínyi Katonai kiadó jelentette meg 1990-ben, Budapesten.
A magyar nemzet története világtörténelmi fejezetekkel. Első rész a polgári leányiskola III. osztálya számára. Írta: Rákosy Zoltán. Kiadta: a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapest.
Gordon Childe e könyvében röviden és érdekfeszítően összefoglalja azt az utat, melyet az ember az emberré válástól az ókori civilizáció bukásáig megtett. A könyvet fordította Szuhay-Havas Ervin és a Gondolat Kiadó adta ki 1959-ben, Budapesten.