A képeslapon a Mátyás-templom látható. Hivatalos nevén Budavári Nagyboldogasszony-templom, vagy Budavári Koronázó Főtemplom. Az évszázadok során többször átépítették. Az első szakasz IV. Béla korára tehető, ekkor a klasszikus gótika templomépítészetének legkorábbi és legteljesebb alkotása született meg. Középkori virágzásának csúcspontját Hunyadi Mátyás idején érte el. A törökök dzsáminak használták. Mai képét 1874-1896 között nyeri el, amikor is Schulek Frigyes vezetésével nagyarányú újjáépítésre kerül sor.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A szegedi ferences templom képeslapon. Fehér alapon, sárga keretben 3 kép. A templom elődje már az Árpád-korban állt. Azóta többször átépítették. A legnagyobb építkezés a török hódoltság idején történt, amikor új mennyezetet áépítettek, restaurálták a templomot és a főoltárt. A képeslap 1986-ban készült és a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményéből való.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Rippl-Rónai József 1913-ban készült festménye Lechner Ödönről. Élesen hidegkék háttér előtt egy fehérhajú, fehérszakállú, kissé hajlott orrú öreg férfi portréja jobbprofilban, fején fekete házisapka, fekete ruhában, fehér keménygallérral. A mű a Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményében található.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Ungarische und deutsche Declamationsstücke und Glückwünsche
Leírás
Fleischer Jakab kétnyelvű művét a "Magyar és német declamatiók és köszöntők. Egy toldalékkal melly franczia köszöntőket foglal magában" 1835-ben adták ki Kassán. Ez a példány a Miskolci Evangélikus Egyház gyűjteményében található.
László Gyula és Rácz István közös munkája a Nagyszentmiklósi kincsről készült, színes képekkel gazdagon illusztrált könyv, mely 1977-ben jelent meg. Ez a példány a Miskolci Evangélikus Egyház tulajdona.