A Borsodi kismonográfiák 5. köteteként, Vass Tibor kutatásai nyomán megjelent Jelbeszéd az Ózdi Finomhengerműben című kiadvány a miskolci Herman Ottó Múzeum gyűjteményében található. Ez a helytörténeti, ipartörténet és "szakjelnyelvi" kiadvány unikális darabja nyelvkönyveinknek.
Szőts István 1941-ben forgatott alkotása mérföldkő a magyar film történetében és hatása kimutatható az európai filmművészetre (pl. neorealizmus) is. Görbe János és Szellay Alice, a két főszereplő az erdélyi hegyek természeti világának szerves részeként él a filmben. Drámájuk e természetességében lenyűgöző, mégis félelmetesen zord világban bontakozik ki. A társadalmi drámát ellenpontozza és hangsúlyozza is a táj panorámaképe. A film eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében találhatók.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Gárdos Péter 1982-ben forgatta filmjét különböző magyarországi vallási felekezetek életéről, kiemelve az egyházi iskolák mindennapjainak bemutatását. A filmben a katolikus, a protestáns és a zsidó egyház oktatási intézményei jelennek meg. A film eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében találhatók.
Sára Sándor 1962-ben rendezett filmje a Balázs Béa Stúdió (BBS) korai időszakának egyik alapműve. Néprajzi filmes hitelességgel és egyúttal filmművészeti szempontból is értékelhetően (az operatőr Gaál István volt) mutat be egy periférikus kisebbségi világot: egy cigánytelep életét a 60-as évek elején. A film eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet állományában vannak.
Magyar József rendező 1974-es alkotása ironikus hangvételű film a közlekedés fonákságairól. A főleg zenével és hangeffektekkel kísért képsorok az 1973-as év magyarországi közlekedési körképét (vagy kórképét) illusztrálják. Tíz percbe sűrítve láthatjuk 365 nap közlekedési baleseti krónikáját. A film eredeti anyagai és dokumentációja a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében találhatók.