Csőke József 1975-ben készült kisfilmje egy Heves megyei kis falu - Visznek - orvosnőjét, a 29 éves dr. Rácz Máriát mutatja be, aki három év alatt a falu elfogadott és megszeretett doktor nénije lett. A film eredetije a MaNDA és Filmintézetben található.
Gaál István filmrendező 1967-ben forgatta a Krónika című néprajzi filmjét. Történetében egy idős parasztasszony az otthona elhagyására kényszerül, mert a falubeliek boszorkánynak tartják és kirekesztik maguk közül. A Krónika értékes és érdekes kordokumentum, elgondolkodtató szociológiai látlelet, vitára inspiráló és felzaklató alkotás. A film eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet állományában találhatók.
Gaál István rendező és Ragályi Elemér operatőr első színes filmje az 1970-ben bemutatott Magasiskola, amely Mészöly Miklós író azonos című kisregénye alapján készült. Műfaja szerint az irodalmi mű és a film is parabola: a rend hatalmáról, a kegyetlenségről, az alávetettségről szól. A korszakban számos magyar művész fordult ehhez az áthallásos, parabolisztikus jegyekkel élő alkotási módszerhez azért, hogy ezzel direkt módon meg nem jeleníthető témákra, társadalmi, aktuálpolitikai jelenségekre hívja fel a figyelmet. Gaál Magasiskolája akkoriban, a Cannes-i Filmfesztiválon megkapta a zsűri különdíját.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Koleszár Krisztián helytörténész, politikus 2013-ban megjelent kötete a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Bódvaszilas népi táplálkozáskultúráját tárja fel a kásaételektől a savanyúságokig, bemutatva röviden a kötet receptjeinek gazdáját is. A mijelőnapok (hétköznapok) és ünnepek Torna megyei étkeit Molnár Lászlóné Gavallér Ilona adja át a gyűjtőnek és az utókornak.
Írók és költők vallanak a szülőföldjükről, a családról, az iskoláról, az emberekkel és a világgal való ismerkedésükről, meghatározó gyermekkori élményekről.