2006 - 2010 találat a 13530 közül.

Gyula

Oktatás

Általános

Cím
Hazánk gyógyfürdői
Leírás
A képeslapon a Gyulai Várfürdő egyik medencéje látható. A levelezőlap a keszthelyi Balatoni Múzeum gyűjteményének részét képezi. // A magyarországi fürdőkultúra több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az egykori fürdőépületek romjai, a freskók és a mozaikok is bizonyítják, hogy már a rómaiak is felfedezték, sőt használták is ezeket a gyógyforrásokat. Gyógyvíznek azokat az ásványvizeket nevezzük, amelyek kémiai összetételük alapján orvosilag igazoltan gyógyhatásúnak minősülnek (fürdő-, ivókúrára alkalmasak). (A gyógyhatás a vízben oldott nagy mennyiségű ásványi anyagnak köszönhető, amit a mélyről feltörő víz azokból a kőzetekből old ki, amivel a mélyben találkozik.) Magyarország világszerte ismert gyógyvizeiről, amelyeknek turisztikai szerepe is jelentős. Európa egyetlen barlangfürdője az Északkelet-Magyarországon található tapolcai, a Balaton közeli Hévíz pedig Európa legismertebb meleg (33 °C) gyógyvizű tava. Budapest évtizedek óta a világ „fürdőfővárosa”, egyes fürdőit már a török időkben használták. A fővárosban két tucat fürdő és 13 gyógyfürdő van. (Forrás: https://people.inf.elte.hu/stasabi/gyogyviz/)

Kompetencia

Műveltségi terület
Természettudományos és technikai kompetencia
Gyula
Gyula

GYULA

Oktatás

Általános

Cím
Hazánk gyógyfürdői
Leírás
A képeslapon Gyula városának nevezetességei: a gyulai vár, a csónakázótó, az Almásy-kastély mozaikképei között láthatóak a Gyulai Várfürdő medencéi is. (Az Almásy-kastély természetvédelmi területté nyilvánított parkjában épült ki a Várfürdő. A kastély üvegtetős lovardáját alakították át fedett fürdőnek.) Az 1967-ből származó levelezőlap a budapesti Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum gyűjteményének része. // A magyarországi fürdőkultúra több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az egykori fürdőépületek romjai, a freskók és a mozaikok is bizonyítják, hogy már a rómaiak is felfedezték, sőt használták is ezeket a gyógyforrásokat. Gyógyvíznek azokat az ásványvizeket nevezzük, amelyek kémiai összetételük alapján orvosilag igazoltan gyógyhatásúnak minősülnek (fürdő-, ivókúrára alkalmasak). (A gyógyhatás a vízben oldott nagy mennyiségű ásványi anyagnak köszönhető, amit a mélyről feltörő víz azokból a kőzetekből old ki, amivel a mélyben találkozik.) Magyarország világszerte ismert gyógyvizeiről, amelyeknek turisztikai szerepe is jelentős. Európa egyetlen barlangfürdője az Északkelet-Magyarországon található tapolcai, a Balaton közeli Hévíz pedig Európa legismertebb meleg (33 °C) gyógyvizű tava. Budapest évtizedek óta a világ „fürdőfővárosa”, egyes fürdőit már a török időkben használták. A fővárosban két tucat fürdő és 13 gyógyfürdő van. (Forrás: https://people.inf.elte.hu/stasabi/gyogyviz/)

Kompetencia

Műveltségi terület
Természettudományos és technikai kompetencia
Gyula
Gyula

Gyula

Oktatás

Általános

Cím
Hazánk gyógyfürdői
Leírás
A képeslapon a Gyulai Várfürdő egyik kültéri medencéje látható, háttérben az Almásy-kastéllyal. (A kastély természetvédelmi területté nyilvánított parkjában épült ki a Várfürdő.) Az 1971-ben kiadott levelezőlap a budapesti Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum gyűjteményének része. // A magyarországi fürdőkultúra több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az egykori fürdőépületek romjai, a freskók és a mozaikok is bizonyítják, hogy már a rómaiak is felfedezték, sőt használták is ezeket a gyógyforrásokat. Gyógyvíznek azokat az ásványvizeket nevezzük, amelyek kémiai összetételük alapján orvosilag igazoltan gyógyhatásúnak minősülnek (fürdő-, ivókúrára alkalmasak). (A gyógyhatás a vízben oldott nagy mennyiségű ásványi anyagnak köszönhető, amit a mélyről feltörő víz azokból a kőzetekből old ki, amivel a mélyben találkozik.) Magyarország világszerte ismert gyógyvizeiről, amelyeknek turisztikai szerepe is jelentős. Európa egyetlen barlangfürdője az Északkelet-Magyarországon található tapolcai, a Balaton közeli Hévíz pedig Európa legismertebb meleg (33 °C) gyógyvizű tava. Budapest évtizedek óta a világ „fürdőfővárosa”, egyes fürdőit már a török időkben használták. A fővárosban két tucat fürdő és 13 gyógyfürdő van. (Forrás: https://people.inf.elte.hu/stasabi/gyogyviz/)

Kompetencia

Műveltségi terület
Természettudományos és technikai kompetencia
Gyula
Gyula

Hévíz

Oktatás

Általános

Cím
Hazánk gyógyfürdői
Leírás
A hívóképen látható, a hévízi gyógyfürdőt ábrázoló képeslap a keszthelyi Balatoni Múzeum gyűjteményének része. // A magyarországi fürdőkultúra több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az egykori fürdőépületek romjai, a freskók és a mozaikok is bizonyítják, hogy már a rómaiak is felfedezték, sőt használták is ezeket a gyógyforrásokat. Gyógyvíznek azokat az ásványvizeket nevezzük, amelyek fizikai tulajdonságai vagy kémiai összetétele miatt bizonyítottan gyógyító hatásúak (azaz fürdő- és ivókúrára alkalmasak.) Magyarország világszerte ismert gyógyvizeiről, amelyeknek turisztikai szerepe is jelentős. Európa egyetlen barlangfürdője az Északkelet-Magyarországon található tapolcai, a Balaton közeli Hévíz pedig Európa legismertebb meleg (33 °C) gyógyvizű tava. Budapest évtizedek óta a világ „fürdőfővárosa”, egyes fürdőit már a török időkben használták. A fővárosban két tucat fürdő és 13 gyógyfürdő van. (Forrás: https://people.inf.elte.hu/stasabi/gyogyviz/)

Kompetencia

Műveltségi terület
Természettudományos és technikai kompetencia
Hévíz
Hévíz

Szabó Pál: Krisztogram III. [Informel ikon]

Oktatás

Általános

Cím
Szabó Pál: Krisztogram III. [Informel ikon] (eredeti mű: festmény-kollázs /2002/ – prezentált mű: Szabó Pál festőművész: KRISZTOGRAM – Informel ikonok /képzőművészeti könyv/, szerk.: Balanyi Károly, kiadó: Kecskeméti Főiskola, Kecskemét, 2010)
Leírás
Szabó Pál festő- és grafikusművész, művésztanár Krisztogram III. (2002) című festmény-kollázs alkotása a szakrális modern művészet rendhagyóan különleges, karizmatikus személyiségének szakmai életútját interpretáló és elemző-értelmező, gazdag képanyagot prezentáló képzőművészeti kötetben található, amely a Kecskeméti Főiskola vizuális alkotás-pedagógiai célú kiadványsorozata I. köteteként jelent meg. (Szabó Pál festőművész: Krisztogram – Informel ikonok /Vizuális alkotás-pedagógiai célú kiadványsorozat, I. kötet/; szerkesztő, grafikai tervező és szaklektor: Balanyi Károly; fotográfia: Balanyi Károly, Bahget Iskander, Szabó Áron; angol fordítás: Baloghné Poór Györgyi – német fordítás: Sági Norberta PhD /angol, német és magyar nyelvű/; írások /ajánlás, esszé, tanulmány, életrajz, interjú/: Dr. Beke László egyetemi tanár – a Műcsarnok főigazgatója, Beke Zsófia PhD művészettörténész, Bálványos Huba Munkácsy-díjas grafikusművész, Hemrik László – a Ludwig Múzeum igazgatója, Balanyi Károly Ferenczy-díjas zománcművész, Dobozi Eszter József Attila-díjas költő, Ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, Szabó Pál művésztanár; kiadó intézmény: Kecskeméti Főiskola –Tanítóképző Főiskolai Kar; felelős kiadó: Dr. Hegedűs Gábor dékán; Kecskemét, 2010; ISBN: 978-963-7294-92-1) Az oktatási célból bemutatott műalkotást tartalmazó képzőművészeti könyv a MaNDA adatbázisában fellelhető, ingyenesen hozzáférhető és tanulmányozható. A kötetben megjelent informer ikonok Szabó Pál önálló kiállításán bemutatásra kerültek az 1999-es esztendő februárjában Budapesten, a MŰCSARNOK Dorottya utcai Galériájában, melyet Dr. Beke László főigazgató, művészettörténész nyitott meg a képzőművészetek iránt rajongók számára.

Kompetencia

Műveltségi terület
Anyanyelvi kommunikáció
„Jézus ’megoldása’ mindig félreérthetetlenül világos és egyszerű. Se bánat, se megértés nincs, nem lehetséges az alázat isteni, atyai kegyelme nélkül. Minden egyéb üres színjáték, emberi komédia, a végítélet blaszfémiája.” (Pilinszky János)
„Jézus ’megoldása’ mindig félreérthetetlenül világos és egyszerű. Se bánat, se megértés nincs, nem lehetséges az alázat isteni, atyai kegyelme nélkül. Minden egyéb üres színjáték, emberi komédia, a végítélet blaszfémiája.” (Pilinszky János)

A találati lista exportálásához szűkíteni kell a találati listát.