6976 - 6980 találat a 13530 közül.

Madársíp

Oktatás

Általános

Cím
Madársíp
Leírás
A felvételen látható, pirosra festett talapzaton álló, sárga, csibe formájú madársíp a kecskeméti Katona József Múzeumban található. A cserépsíp gyermekjátéknak készült, leginkább állatok, főleg madarak formáját utánzó ajaksíp, melyet fazekas készített. Némelyikük vizet töltve bele csicsergő hangot ad. „A síp, süvöltő, fütyülő fiúgyermeknek való vásárfia, búcsúfia – leánynak ilyen ajándékot sohasem vásároltak, hiszen leánynak fütyülni nem illik. A cserépfütyülő egész Európában ismert; a madár alakú fütyülőnek keleti szomszédainknál még sokkal változatosabb formái vannak, mint minálunk. Volt ló alakú fütyülő is, mert emlékezzünk csak: Móra Ferenc Kincskereső kisködmön című regényének első fejezetében a játékáruló ezermester többek közt fütyülős farkú lovat és körtemuzsikát árusított, Gergő alig tudott gyönyörűségében választani. A búcsújáróhelyekre készültek madár alakú sípok, a legszebbek a baranyai Máriagyűdre, a Dunántúl egyik legrégibb búcsújáróhelyére.” (Kresz Mária: Magyar népi cserépedények)

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia
Pirosra festett talapzaton álló, sárga, csibe formájú madársíp.
Pirosra festett talapzaton álló, sárga, csibe formájú madársíp.

Pásztorjelenetekkel díszített kanászkürt a Hagyományok Házából

Oktatás

Általános

Cím
Pásztorjelenetekkel díszített kanászkürt a Hagyományok Házából
Leírás
A képen látható faragással készített, pásztorjelenetekkel díszített kanászkürt a Hagyományok Háza gyűjteményének részét képezi. A kanászkürt a szarvasmarha (magyar szürke) szarvából készült magyar népi fúvós hangszer, a tölcséres fúvókájú hangszerek családjába tartozik. Kihajtáskor a pásztorok ennek hangjával jelzik a gazdáknak, hogy állataikat engedjék ki az utcára. Díszítése a hagyományos pásztorművészet egyik legjellemzőbb ága. Egyéb elnevezései: kanászduda, kondásduda, kondáskürt, tülök. A jól fejlett szarv hosszúsága 60–80 cm, a hegyes végén jórészt tömör anyagú. A kívül-belül megtisztított, belül üreges szarv hegyes végéből kb. 8 cm-nyit levágnak, majd vékony fúróval az itt még tömör szaruanyagot átfúrják az üreges részig. Ha az így létrejött felső nyílást kissé tölcséres formájúra faragják, hogy fúvókaként funkcionáljon, már kész is a kanászkürt legegyszerűbb változata. Ha nem elég hosszú a szarv, az alsó végén bádogból vagy rézlemezből készült toldalékot alkalmaznak. Gyakran a fúvókát külön darabból illesztik a hangszerhez, ilyenkor bodza-, juhar-, szilvafából vagy szaruból készítik el. A kanásztülök-díszítés a hagyományos pásztorművészet egyik legjellemzőbb ága. A felső-Tisza-vidéki pásztor „közvetve merít a körülötte zajló életből; csipkézetének eredetijét a cifrább magyar kostökzacskón, a szűrökön és subákon találjuk meg; a rózsa semmi egyéb, mint a cifraszűrön a csat szíját tartó bőrrózsa, amely három-négyrétű csipkézetes körből van összerakva. A tulipánok a szűrgallérról készülnek.” Ezzel szemben „a balatoni pásztor előszeretettel alkalmaz népies, jobbára a pásztor-, vadász- vagy betyáréletből vett jeleneteket, mely jelenetek bájos naivitással elstilizált népies virágok – tulipán, pünkösdirózsa, muskátli, rozmaring, törökszekfű, liliom – vagy kedvenc állatalakok – ló, kutya, kos, sertés, nyúl, szarvas, vadgalamb, páva, bagoly, holló között játszódnak le.” A díszítések elkészítésének két fő eljárása a késheggyel való vésés vagy karcolás és a választóvízzel (salétromsav) történő maratás. A kanászkürt hangképzése hasonló a többi tölcséres fúvókájú hangszerhez: hangforrása a használójának a fúvókához szorított, rezgésbe hozott ajkai között átpréselt levegő. A pásztorok a kürtjüket nyakba akasztva hordják. A kanászkürt hangja – bár egy idő után az állatok is hallgatnak rá – elsősorban a gazdának szól, kihajtáskor figyelmezteti, hogy a jószágait engedje ki az utcára. A pásztorok a kürtöt mesterségük jelképének tekintik, nagy becsben tartják, ünnepélyes alkalmakkor is megszólaltathatják. Sokfelé a kanász köteles volt a módosabb gazdák háza előtt megállni, „dukáló tisztelettel” nekik külön kürtölni. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon)

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia
faragással készített, pásztorjelenetekkel díszített kanászkürt a Hagyományok Házából
faragással készített, pásztorjelenetekkel díszített kanászkürt a Hagyományok Házából

Kürtfaragás

Oktatás

Általános

Cím
Kürtfaragás
Leírás
A Felsősegesden készült archív felvételen Tóth Mihály faragópásztor látható kürtfaragás közben. A fotó a Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum tulajdona. A kanászkürt a szarvasmarha (magyar szürke) szarvából készült magyar népi fúvós hangszer, a tölcséres fúvókájú hangszerek családjába tartozik. Kihajtáskor a pásztorok ennek hangjával jelzik a gazdáknak, hogy állataikat engedjék ki az utcára. Egyéb elnevezései: kanászduda, kondásduda, kondáskürt, tülök. A jól fejlett szarv hosszúsága 60–80 cm, a hegyes végén jórészt tömör anyagú. A kívül-belül megtisztított, belül üreges szarv hegyes végéből kb. 8 cm-nyit levágnak, majd vékony fúróval az itt még tömör szaruanyagot átfúrják az üreges részig. Ha az így létrejött felső nyílást kissé tölcséres formájúra faragják, hogy fúvókaként funkcionáljon, már kész is a kanászkürt legegyszerűbb változata. Ha nem elég hosszú a szarv, az alsó végén bádogból vagy rézlemezből készült toldalékot alkalmaznak. Gyakran a fúvókát külön darabból illesztik a hangszerhez, ilyenkor bodza-, juhar-, szilvafából vagy szaruból készítik el. A kanásztülök-díszítés a hagyományos pásztorművészet egyik legjellemzőbb ága. A felső-Tisza-vidéki pásztor „közvetve merít a körülötte zajló életből; csipkézetének eredetijét a cifrább magyar kostökzacskón, a szűrökön és subákon találjuk meg; a rózsa semmi egyéb, mint a cifraszűrön a csat szíját tartó bőrrózsa, amely három-négyrétű csipkézetes körből van összerakva. A tulipánok a szűrgallérról készülnek.” Ezzel szemben „a balatoni pásztor előszeretettel alkalmaz népies, jobbára a pásztor-, vadász- vagy betyáréletből vett jeleneteket, mely jelenetek bájos naivitással elstilizált népies virágok – tulipán, pünkösdirózsa, muskátli, rozmaring, török szegfű, liliom – vagy kedvenc állatalakok – ló, kutya, kos, sertés, nyúl, szarvas, vadgalamb, páva, bagoly, holló között játszódnak le.” A díszítések elkészítésének két fő eljárása a késheggyel való vésés vagy karcolás és a választóvízzel (salétromsav) történő maratás. A kanászkürt hangképzése hasonló a többi tölcséres fúvókájú hangszerhez: hangforrása a használójának a fúvókához szorított, rezgésbe hozott ajkai között átpréselt levegő. A pásztorok a kürtjüket nyakba akasztva hordják. A kanászkürt hangja – bár egy idő után az állatok is hallgatnak rá – elsősorban a gazdának szól, kihajtáskor figyelmezteti, hogy a jószágait engedje ki az utcára. A pásztorok a kürtöt mesterségük jelképének tekintik, nagy becsben tartják, ünnepélyes alkalmakkor is megszólaltathatják. Sokfelé a kanász köteles volt a módosabb gazdák háza előtt megállni, „dukáló tisztelettel” nekik külön kürtölni. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon)

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia
Tóth Mihály faragópásztor kürtöt farag domború csontfaragással.
Tóth Mihály faragópásztor kürtöt farag domború csontfaragással.

Tülök

Oktatás

Általános

Cím
Tülök
Leírás
A képen látható, egyszerű, díszítetlen tülök a miskolci Herman Ottó Múzeum gyűjteményének részét képezi. A kanászkürt a szarvasmarha (magyar szürke) szarvából készült magyar népi fúvós hangszer, a tölcséres fúvókájú hangszerek családjába tartozik. Kihajtáskor a pásztorok ennek hangjával jelzik a gazdáknak, hogy állataikat engedjék ki az utcára. Egyéb elnevezései: kanászduda, kondásduda, kondáskürt, tülök. A jól fejlett szarv hosszúsága 60–80 cm, a hegyes végén jórészt tömör anyagú. A kívül-belül megtisztított, belül üreges szarv hegyes végéből kb. 8 cm-nyit levágnak, majd vékony fúróval az itt még tömör szaruanyagot átfúrják az üreges részig. Ha az így létrejött felső nyílást kissé tölcséres formájúra faragják, hogy fúvókaként funkcionáljon, már kész is a kanászkürt legegyszerűbb változata. Ha nem elég hosszú a szarv, az alsó végén bádogból vagy rézlemezből készült toldalékot alkalmaznak. Gyakran a fúvókát külön darabból illesztik a hangszerhez, ilyenkor bodza-, juhar-, szilvafából vagy szaruból készítik el. A kanásztülök-díszítés a hagyományos pásztorművészet egyik legjellemzőbb ága. A felső-Tisza-vidéki pásztor „közvetve merít a körülötte zajló életből; csipkézetének eredetijét a cifrább magyar kostökzacskón, a szűrökön és subákon találjuk meg; a rózsa semmi egyéb, mint a cifraszűrön a csat szíját tartó bőrrózsa, amely három-négyrétű csipkézetes körből van összerakva. A tulipánok a szűrgallérról készülnek.” Ezzel szemben „a balatoni pásztor előszeretettel alkalmaz népies, jobbára a pásztor-, vadász- vagy betyáréletből vett jeleneteket, mely jelenetek bájos naivitással elstilizált népies virágok – tulipán, pünkösdirózsa, muskátli, rozmaring, török szegfű, liliom – vagy kedvenc állatalakok – ló, kutya, kos, sertés, nyúl, szarvas, vadgalamb, páva, bagoly, holló között játszódnak le.” A díszítések elkészítésének két fő eljárása a késheggyel való vésés vagy karcolás és a választóvízzel (salétromsav) történő maratás. A kanászkürt hangképzése hasonló a többi tölcséres fúvókájú hangszerhez: hangforrása a használójának a fúvókához szorított, rezgésbe hozott ajkai között átpréselt levegő. A pásztorok a kürtjüket nyakba akasztva hordják. A kanászkürt hangja – bár egy idő után az állatok is hallgatnak rá – elsősorban a gazdának szól, kihajtáskor figyelmezteti, hogy a jószágait engedje ki az utcára. A pásztorok a kürtöt mesterségük jelképének tekintik, nagy becsben tartják, ünnepélyes alkalmakkor is megszólaltathatják. Sokfelé a kanász köteles volt a módosabb gazdák háza előtt megállni, „dukáló tisztelettel” nekik külön kürtölni. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
egyszerű, díszítetlen tülök rézfúvókával
egyszerű, díszítetlen tülök rézfúvókával

Tülök

Oktatás

Általános

Cím
Tülök
Leírás
A stilizált virágmotívumokat mintázó, remek dombormíves véséssel díszített tülök a miskolci Herman Ottó Múzeum gyűjteményének részét képezi. A kanászkürt a szarvasmarha (magyar szürke) szarvából készült magyar népi fúvós hangszer, a tölcséres fúvókájú hangszerek családjába tartozik. Kihajtáskor a pásztorok ennek hangjával jelzik a gazdáknak, hogy állataikat engedjék ki az utcára. Egyéb elnevezései: kanászduda, kondásduda, kondáskürt, tülök. A jól fejlett szarv hosszúsága 60–80 cm, a hegyes végén jórészt tömör anyagú. A kívül-belül megtisztított, belül üreges szarv hegyes végéből kb. 8 cm-nyit levágnak, majd vékony fúróval az itt még tömör szaruanyagot átfúrják az üreges részig. Ha az így létrejött felső nyílást kissé tölcséres formájúra faragják, hogy fúvókaként funkcionáljon, már kész is a kanászkürt legegyszerűbb változata. Ha nem elég hosszú a szarv, az alsó végén bádogból vagy rézlemezből készült toldalékot alkalmaznak. Gyakran a fúvókát külön darabból illesztik a hangszerhez, ilyenkor bodza-, juhar-, szilvafából vagy szaruból készítik el. A kanásztülök-díszítés a hagyományos pásztorművészet egyik legjellemzőbb ága. A felső-Tisza-vidéki pásztor „közvetve merít a körülötte zajló életből; csipkézetének eredetijét a cifrább magyar kostökzacskón, a szűrökön és subákon találjuk meg; a rózsa semmi egyéb, mint a cifraszűrön a csat szíját tartó bőrrózsa, amely három-négyrétű csipkézetes körből van összerakva. A tulipánok a szűrgallérról készülnek.” Ezzel szemben „a balatoni pásztor előszeretettel alkalmaz népies, jobbára a pásztor-, vadász- vagy betyáréletből vett jeleneteket, mely jelenetek bájos naivitással elstilizált népies virágok – tulipán, pünkösdirózsa, muskátli, rozmaring, török szegfű, liliom – vagy kedvenc állatalakok – ló, kutya, kos, sertés, nyúl, szarvas, vadgalamb, páva, bagoly, holló között játszódnak le.” A díszítések elkészítésének két fő eljárása a késheggyel való vésés vagy karcolás és a választóvízzel (salétromsav) történő maratás. A kanászkürt hangképzése hasonló a többi tölcséres fúvókájú hangszerhez: hangforrása a használójának a fúvókához szorított, rezgésbe hozott ajkai között átpréselt levegő. A pásztorok a kürtjüket nyakba akasztva hordják. A kanászkürt hangja – bár egy idő után az állatok is hallgatnak rá – elsősorban a gazdának szól, kihajtáskor figyelmezteti, hogy a jószágait engedje ki az utcára. A pásztorok a kürtöt mesterségük jelképének tekintik, nagy becsben tartják, ünnepélyes alkalmakkor is megszólaltathatják. Sokfelé a kanász köteles volt a módosabb gazdák háza előtt megállni, „dukáló tisztelettel” nekik külön kürtölni. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon)

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia
csipkézett szájú tülök szíjjal, stilizált virágmotívumokat mintázó, remek dombormíves véséssel
csipkézett szájú tülök szíjjal, stilizált virágmotívumokat mintázó, remek dombormíves véséssel

A találati lista exportálásához szűkíteni kell a találati listát.