A budapesti Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya őrzi azt az 1977-ben készített palóc házi szőttes szatyrot, amelyről a fekete-fehér kép készült. A sávos mintájú kis szatyor szája összehúzható, alján rojtok lógnak.
Szent György-szobor (Sárkányölő Szent György szobra)
Leírás
Szent György (270 körül – 303. április 23.) római kori katona és keresztény mártír. Szentté avatását a legtöbb keresztény egyház elismeri; egyike a leghíresebb katonai szenteknek. Leginkább a sárkányt legyőző lovag képében ismert, emellett több ország és város védőszentjeként is tisztelik. Az eredeti szobor Kolozsvárott található. A szobornak több másolata ismert. Egyik (a képen látható) köztéren felállított példánya Budapesten, a Halászbástya lépcsősorának alján van. A másolat Róna József budapesti öntödéjében készült el, és 1904. szeptember 28-án leplezték le az Arany János-téren. Az idők során megsérült szobrot helyreállították, a hiányos részeit pótolták, s ünnepélyesen 2013. augusztus 19-én avatták újra.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Balaton Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának meghatározó eleme; sekély vizű ároktó. 77 km hosszú, szélessége átlagosan 7,8 km, felülete 594 km². Északi oldalon találhatóak a badacsonyi borvidék és a Tapolcai-medence. A tó egyes részein halászat folyik. Budapest mellett a Balaton és környéke az ország turisztikailag leglátogatottabb területe. Környékén gyógyfürdők, termálforrások is találhatóak. A tavon minden évben megrendezik a Kékszalag Nemzetközi Vitorlásversenyt. A képen az egyik vitorláskikötő látható.
Radisics Milán, a National Geographic fotográfusának Magyar szürke című kiállításához kapcsolódó programjának a meghívója látható a képen, mely Debrecenben a Fotó és multimédiás kiállításhoz készült.
A képen Lakatos Pál Sándor szobrászművész Naprendszer-modell című alkotásának az egyik tagja, a Szaturnusz látható. A teljes, 3,3 milliárdos kicsinyítésű makett a Nap, a nyolc bolygó és a Plútó méretarányos megjelenítése. A Nap a Városháza keleti sarkánál a Lestár téren van. A közelben helyezkedik el a Merkúr, a Vénusz, a Föld és a Mars. A Jupiter kissé messzebb a Hírös Forrás mellett, a Szaturnusz a Piaristák terén, az Uránusz a körúton túl a Szövetség téren, a Neptunusz pedig a SZÜV ZRT. bejárata előtt látható, méretarányos távolságokban. A trónfosztott Plútó a Planetáriumban található. A Nap egy 41,8 cm-es bronzgömb, a Föld borsószemnyi, a Plútó egy mákszemnél is kisebb. Az égitestek egy-egy Napot ábrázoló gömb különböző metszetében, egy 60x60-as gránitlapon elhelyezett önálló szobrászati alkotások, mellettük egy térképen látható az elhelyezkedésük. A modell tervezője E. Kovács Zoltán csillagász.