A fekete-fehér fotót Dr. Nyárády Mihály 1951-ben készítette. A képen a Felső-Tisza vidékén elterülő Tiszanagyfalu településen élő halász látható. A kép eredetije a Jósa András Múzeum Fényképarchívumban Nyíregyházán található.
A fotót Tar György készítette 1969-ben. A képen a Tisza lapályos, sekély, homokdűnével tagolt partja látszik, előtérben egy emberalakkal, a háttérben a túlparton honos buja növényzettel. A címe: Szőnyegmosás a Tiszába állított talicskában.
2010-ben népi hangszereket mutattak be Debrecenben, a Tímárház elnevezésű bemutatóhelyen. A tárlat olyan hangszereket mutat be, amelyeket ma is használnak népzenészeink. Kereplők, citerák, hegedűk láthatók a bemutatón. A fotó a Debreceni Művelődési Központ tulajdona.
Kompetencia
Évfolyam
Természettudományos és technikai kompetencia
Kompetencia 2
Évfolyam 2
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A szolnoki Damjanich János Múzeum Néprajzi Fotótár gyűjteményében találhatóa 1979-ben készült kép, amelyen répáshutai erdőrészlet látható. Szénégetéshez alkalmas minőségű kivágandó fákat fényképeztek le, szénégető hely kijelölése céljából. _x000D_
A bütykös hattyú a madarak osztályának a lúdalakúak rendjébe, ezen belül a récefélék családjába tartozó faj. Európában és Nyugat-Ázsiában honos. Természetétől fogva vándormadár, de a parkokba betelepített példányai gyakran a nagyvárosok be nem fagyott vizein maradnak. Egyike a legnagyobb röpképes madaraknak, testhossza 145-160 cm, szárnya fesztávolsága 208-238 cm. Tollazata tiszta fehér. Szeme barna, csőre vörös, nevét adó bütyke és kantárja fekete, lába barnásfekete vagy tiszta fekete, nagy széles úszóhártyával ellátottak. A hattyú álló, vagy lassan folyó vizeken költ, gazdag táplálékforrásokra van szüksége vízinövények vagy etetés formájában. Tápláléka vízinövények részeiből és magvaiból, rovarokból, férgekből, kagylókból, apró kétéltűekből és halakból áll. _x000D_
Kompetencia
Évfolyam
Természettudományos és technikai kompetencia
Kompetencia 2
Évfolyam 2
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség