Bodrogi Tibor terepmunkájának fotódokumentumai, Szudán, Rufa
Leírás
A képeken Bodrogi Tibor néprajzkutató szudáni terepmunkájának fotódokumentumai láthatóak. A képek 1976-ban készültek Rufa vidékén, Szudánban. Megörökítésre került többek között egy marhacsorda itatás közben, egy sivatagi település látképe és egy sivatagi vásárhely is. A fotókat készítő Bodrogi Tibor, a magyar etnológia megszervező és vezető egyénisége volt, mind a Néprajzi Múzeumban, mind az akadémiai Néprajzi Kutató Csoportban vezető funkciókat látott el, egyetemeken tanított. A Magyar Néprajzi Társaságban is vezető tisztségeket töltött be, számos kiadvány, folyó irat szerkesztője volt. A kutató 1924-ben született és 1988. március 6-án hunyt el. Képei a Magyar Tudományos Akadémia Néprajztudományi Intézetének tulajdonában vannak.
A Balatoni Múzeum képeslaptárában megtekinthető kép Gulácsot ábrázolja. Gulács a Tapolca-medencei tanúhegyek egyike, magassága 393 méter, vulkanikus eredetű, bazaltsapkás. Nevét az ómagyar Gula névből eredeztethetjük. Érdekességek a hegyről: a bazaltsapkázata miatt 1961-ig kőbánya üzemelt, melynek nyomai ma is láthatóak; szőlőtermesztést már a rómaiak is folytattak; Keresztury Dezső a hegy alakja miatt a magyar Fudzsinak nevezte; Gulácsot érinti az Országos Kéktúra útvonala, azon belül a Sér kutat is, mely a hegy oldalában található forrás.
Fürge gyík - Lacerta agilis_x000D_
A gyíkok (Sauria) rendjébe és a nyakörvösgyíkfélék (Lacertidae) családjába tartozik. Egész Európában elterjedt, kivéve a mediterrán területeket. Zömök teste van, feje széles, rövid és magas. Farka a testhez képest hosszú és vékony. A hátoldala barnás, szürkés színű. A hát közepén néha foltokra szakadozott barnás csík látható. A két ivart a lábak színéről lehet megkülönböztetni. A nősténynek barna, a hímnek pedig sárgás vagy fűzöld lábai vannak. Párzási időszakban a hím hátának közepén megjelenik egy zöld csík. Egész nap aktív, kora reggel jön elő, még akkor is, ha harmatos fű. Kerüli a tűző napsütést. Különböző ízeltlábúak jelentik táplálékát. Sokféle élőhelyet benépesít, a sík- és dombvidéki gyepeken ugyanúgy előfordul, mint az alföldi erdőkben. A magasfüvű, nedvesebb élőhelyeket kedveli jobban. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10.000 Ft._x000D_
Mezei nyúl - Lepus europaeus_x000D_
A mezei nyúl Európa és Ázsia nyugati felén él természetes körülmények között, de a világ számos területére is betelepítették. Tartózkodási helye a mező, erdővel határos szántóföldek és kertek. Testhossza 50-70 cm, színe szürke. Feje karcsúbb, nyújtottabb, mint az üregi nyúlé. Jellegzetes menekülő állat, amit a hosszú fül, nagy szem, kifinomult szaglóérzék és hosszú lábak is jeleznek. Hátsó, erős lábai segítségével a 70 kilométer/órás sebességet is képes elérni. Minden ehető növényi részt elfogyaszt, legjobban a zsenge, nedves hajtásokat szereti, a gyümölcsösökben rágásával hatalmas károkat tehet. Magányosan él. A nőstény évente 2-3 alkalommal ellik. Az utódok a szabadban születnek, már röviddel születésük után látnak, és el is tudnak futni._x000D_
Erdei sikló - Zamenis longissimus _x000D_
Az erdei sikló (korábban Elaphe longissima) a Valódisikló-félék (Colubridae) családjába tartozik, 140-160 cm hosszú, sárgásbarna, barna vagy olajszínű, többségében mintázatlan siklófaj. Hazánk középhegységeinek meleg, erősen napsütötte tájain fordul elő, de kedveli az omladozó falakat, kőhalmokat, kőkerítéseket. Táplálékát gerincesek alkotják. A felnőtt egyedek melegvérű gerinceseket, rágcsálókat, cickányokat és madarakat zsákmányolnak, a fiatal egyedek gyíkokra vadásznak.A párosodási időszak április végétől május végéig tart. A hímek gyakran küzdenek egymással. A nőstények egy alkalommal akár 15, pergamenszerű héjjal borított tojást is leraknak, többnyire valamilyen párás és egyenletes hőmérsékletű helyre, például szénakazlakba, nagyobb kövek vagy farönkök alá. A kis siklók körülbelül 60 nap után kelnek ki. Természetvédelmi értéke: 50 000 Ft.
Kompetencia
Évfolyam
Természettudományos és technikai
Kompetencia 2
Évfolyam 2
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség