A L"Harmattan könyvkiadónál 2004-ben megjelent Pharrajimos - Romák sorsa a nácizmus idején című kötetet a Daróczi Ágnes-Bársony János szociológus házaspár szerkesztette. A roma holocaust magyarországi eseményeit archív anyagok és visszaemlékezések alapján bemutató kötet alapműve a téma magyar szakirodalmának, benne többek között olyan kutatók publikálnak mint Szita Szabolcs történész és Bari Károly etnográfus.
A budapesti Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány (Holokauszt Emlékközpont) archívumában található vers Széll Miklós író, költő műve, mely a nyilas hatalomátvételt (1944. október 15.) követő terror zsidó áldozatainak állít emléket. A nyilasok 1944 őszén sokszáz budapesti zsidót lőttek a Dunába, miközben a város a maga mindennapi életét élte.
Bacsó Péter 1969-es filmjét, mely a Rákosi-rendszer terrorjának maróan gunyoros szatírája, csak tíz évvel elkészülte után mutathatták be a mozik. A tanú c. film az évek során kultikussá és nemzetközi szinten is ismertté vált, általános érvényű mozgóképi lenyomatot adva a terror mechanizmusáról, másrészt a humor fegyverével élve dolgozza fel a diktatúra okozta traumákat.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Kóka Rozália (1943-) népdalénekes, mesemondó, író Napsugárkisasszonyok a történelem sodrában című interjúkötete 2010-ben került a közönség elé. A Fekete Sas Kiadónál megjelent interjúkötet lapjain tíz asszony élete bontakozik ki, személyes és női szemszögből láttatva a 20. századi magyar történelem drámai eseményeit. A kötetnek Napsugár-kisasszonyok 2. - A történelem vasmarkában címmel 2012-ben folytatása is készült, melyből szintén tíz, 20. századi magyar nő életútját ismerhetjük meg.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Beveridge Vilmos (William Beveridge) skót missziós lelkész munkáját Prém Margit pedagógus, író, a Budapesti Református Egyház Skót Polgári Leányiskolája (ma: Vörösmarty Mihály Általános Iskola) igazgatója fordította le a magyar olvasóközönség számára. Az 1925-ben a Londoni Vallásos Traktátus-Társulat kiadásában megjelent mű a Jézus krisztus eszményei címet viseli és Jézus nyolc boldogságmondására építve fejezeteit a keresztény ember számára követendő értékrendet fogalmazza meg.