8836 - 8840 találat a 12796 közül.

Sz. Sz. Sándor kézirat

Oktatás

Általános

Cím
Sz. Sz. Sándor kézirat
Leírás
Sz. Sz. Sándor naplót vezetett a munkatáborban töltött ideje alatt. Leírja a napi teendőket, hogyan érezték magukat. Az utat, amit bejártak Balf fürdőtől Porstenbergig.

Kompetencia

Műveltségi terület
Anyanyelvi kommunikáció

T. Zoltán visszaemlékezése

Oktatás

Általános

Cím
T. Zoltán visszaemlékezése
Leírás
Az U.-családról ír, melynek történetét egy német holokauszt-kutató is felhasználná. Posztógyári munkásnőket említ, akiket a gyár vezetői nem engedtek elvinni, a német hadiüzem termelési szükséglete miatt. Helységnév nincs megemlítve. T. Zoltán a túlélőket kutatta, a visszaemlékezésben öt személyről ír részletesebben. Többen aktív résztvevői, tagjai valamilyen zsidósággal kapcsolatos szervezetnek, hitközségnek, T. Zoltán rendszeresen tartja velük a kapcsolatot. Mindannyian Csepelhez kötődnek. F. Elekné 1944-ben fiatal diákként a csepeli gettóba került. Budapestre menekítették és elbujtatták. Sikerült átvészelnie a háborús időket, orvos lett később. B. Sándor esztergályosként dolgozott a csepeli Weisz Manfréd gyárban. Zoltán gyerekként élte meg az eseményeket. Ausztrián át került a németországi táborba. Amerikaiak szabadították fel őket a Fekete-erdő területén. Nővérét megölték, szülei életben maradtak, velük együtt 1947-ben került haza.

Kompetencia

Műveltségi terület
Anyanyelvi kommunikáció

R. Imréné visszaemlékezése

Oktatás

Általános

Cím
R. Imréné visszaemlékezése
Leírás
R. Imréné R. Ilona Gyöngyi Baján született és nőtt fel. Szép és nyugodt életébe szólt bele a háború, a férfiakat munkaszolgálatra hívták. 1944. március 19-e után fordulat következett. A sárga csillag viselése, a rádió és ékszer beszolgáltatása többek között, melyekről Ilona is beszámol. 1944. június 5-én rendőrök terelték őket a megyeházához. Innen a vasútállomásra kerültek, majd Bécsújhelyen állt meg velük először a szerelvény. Innen tovább Auschwitz-ba kerültek. Az eltöltött hónapok után Mittelsteinbe vitték át őket, repülőgépalkatrész-gyárba dolgozni. 1945. május 6-án egy Weiswasser nevű kisvárosba kerültek innen, Ilona közben súlyos betegséget szerzett. A felszabadulás után cseh területre kerültek. Olmützön, Trencsénen keresztül jutott Budapestre vissza, 1945. május 26-án. Itt a JOINT-hoz kellett fordulniuk, az életük rendeződni kezdett. Ilona családot alapított, boldogan él.

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia

R. Sarolta Emlékkönyve

Oktatás

Általános

Cím
R. Sarolta Emlékkönyve
Leírás
A Bergen-belsein táborban lévő foglyok rövidke bejegyzése, jókívánságai R. Sarolta emlékkönyvébe. A személyek (többségében nők, de egy-két férfi is) az ország különböző pontjairól kerültek a táborba, nevük alatt sokan az elérhetőségüket, a lakhelyüket is feltüntetik.

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia

Egy 15 éves lány története a gettóból, 1944-ben.

Oktatás

Általános

Cím
Egy 15 éves lány története a gettóból, 1944-ben.
Leírás
Napló leírja a lány és családja történetét Kőbányáról menekülésük után. Rokonaik fogadták be őket Király utca 15. csillagos házba. Kijárási tilalom alatt is járt dolgozni, mint varrólány a Váci utca 46-ba. Ha az 5 óra kint érte az utcán, levette a csillagot. Egyszer le is bukott, de a rendőr csak figyelmeztette, hogy óvatosabb legyen. Leírásban kitér Sanyira is, a harmadik emeleti helyes fiúra. Egy napon a ház lakóit elindították a Duna part felé, de visszafordították őket a Dohány utcai templom felé. Ott érte őket az este, így ott is aludtak a földön. Másnap rendőrök kísérték haza a tömeget. Egyszer egy nyilas összeterelte a 15-50 év közöttieket, hogy menniük kell a lóversenypályára dolgozni. A szöveg írója még nem volt 16 éves, de édesanyjával akart menni, így őt is kivitték. Rájuk nem került sor, hogy bevagonírozzák, így hazamehettek. Másnap menlevélért kellett menniük a svéd követségre, de nem volt kedve, így visszaemlékezőnk otthon maradt. Másodszor menekült meg. Lekerült a csillag a házról, de korai öröm volt, Szálasi átvette a hatalmat és visszakerült. Egyik nap nyilasok az udvarra parancsoltak mindenkit. Csomagokkal elindították a tömeget, fegyveresek kísérték őket, aki öreg volt és elesett azt tovább lökdösték a Klauzál térig. Dobozba dobáltatták az ékszereket, pénzeket és minden értéket, majd a Rumbach utcába vezényelték őket. Beterelték őket egy kapualja, nem tudták mi lesz ott. Mindenki kapott egy lakást, ahol várhattak. Visszaemlékező és édesanyja a konyhán dolgozott, öccse kiszökött néha élelmet lopni. Orosz felszabadítás után mindenki rongyosan, tetvesen ment haza, ha még volt hova.

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia

A találati lista exportálásához szűkíteni kell a találati listát.