Barangolás a Kék úton IV "Bükk" c. film cenzúra szövege
Leírás
Mönich László rendező Barangolás a Kék úton (1961-1965) című természetfilm sorozatának IV. részéhez készült szövegkönyv cenzúra szövege. A film sorozat a MOKÉP kiadásában jelent meg, és a magyarországi kéktúra útvonalon vezet végig. A Kéktúra útvonala a Vas megyei Írott-kőtől a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hollóháza között 1118 km hosszúságban kék sávval jelzett turistaút. Az Országos Kéktúra egy úgynevezett jelvényszerző túramozgalom, tehát a teljesítéséért díjat, azaz egy jelvényt lehet kapni. A jelvényt kiadó szervezet, a Magyar Természetjáró Szövetség felé igazolni kell azt, hogy az útvonalat teljesítettük. A Kéktúra teljes hosszát nem kell egyben bejárni. Azt a túrázó saját időbeosztásához szabva tetszőlegesen szakaszolhatja.
A Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum tulajdonában lévő vörös vércse (Falco tinnunculus) preparátum a természettudományi gyűjtemény részét képezi. A vörös vércse Európában, valamint Ázsia és Afrika jelentős területén honos. Az ember közelsége nem zavarja, gyakran megjelenik a városokban. Testhossza 32-35 centiméter, szárnyfesztávolsága 70-80 centiméter. A hím testtömege 160-210 gramm, a tojó 200-250 gramm. Rágcsálókkal, kisebb madarakkal, gyíkokkal valamint nagyméretű rovarokkal, főként bogarakkal és egyenesszárnyúakkal táplálkozik. Többnyire varjaknak a fák tetején lévő, gallyakból álló fészkét foglalja el; amíg a fészek használható, nem keres másikat. Előszeretettel fészkel más madárfajok közelében. Ha nem fán fészkel, akkor gyakran választja a fák odvait, löszpartokat, sziklafalakat, kőbányákat, várromokat és a városok magasabb épületeit – főként templomtornyok – tetőzetét. Néhány párt megfigyeltek a budapesti Parlament épületén fészkelni. Fészekalja 3-8 tojásból áll, melyeken 28-30 napig kotlik. A fiatal madarak szintén 28-30 nap múlva repülnek ki.
A képen egy 1923-ból származó Ford traktor látható. A Ford Company már a XX. század első évtizedétől kezdve gyártott traktorokat (Fordson márkanév alatt), s mind a mai napig gördülnek le ilyen eszközök gyártósoraikról. Mint a képen is jól látható, az első traktorok még bordázott fémfelniken futottak. Az itt látható modell a Hajdu Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeum tulajdonában van, Mezőkövesden található.
A Debreceni Egyetem tulajdonában lévő kelet-ázsiai eredetű idős páfrányfenyő, mely fajának jól termő példányai közé tartozik a Nagyerdei körút 68. szám alatti területen áll és korlátozottan látogatható. A fa különlegesen szép koronaformája és viszonylagos ritkasága miatt feltétlenül védettséget igényel.
A képen látható szemer súlymérték a grammnál is kisebb mennyiségek mérésére szolgál. Alapja a gabonaszem nagysága. A szemer a nyelvújítás idejéből származó magyar szó, ma inkább úgy mondanánk: szemernyi. A gyógyszerész-súly alapegysége volt a font (libra); amelynek hányadosai az obon (uncia); a nehezék (drachma); a terecs (scrupulus); a szemer (granum). 1 libra (tb) vagy font = 420,01 g; 1 uncia (℥) vagy oton = 35,00 g; 1 lat (L) = 17,50 g; 1 drachma (ʒ) vagy quintel, suszták, nehezék = 4,38 g; 1 scrupulus (϶) vagy terecs, kövecs = 1,46 g; 1 granum (gr) vagy szemer= 0,07 g._x005F_x000D_