A debreceni fiatal legények öltözetének egyik jellegzetessége az iparos mellény volt, anyaga pedig tükörbársony. A színe sötét tónusú, például zöld, barna, bordó és kék lehetett. A mellény alatt inget viseltek, felette pedig ezüst ékszergombokkal díszített posztó zakót hordtak. A díszgombok 3-4 cm átmérőjűek voltak. A másik különlegessége a debreceni kemény kalap, amelynek keskeny karimája volt. A posztóból készült bricsesz nadrágot a rogyós szárú csizmába húzták. Ünnepekkor a debreceni fiatal legények a fentebb leírt öltözetet hordták, hétköznapokon pedig hasonló típusú, ám kevésbé drága anyagú ruhát viseltek.
Kossuth Lajos Monokon született, birtoktalan köznemesi családból származott,és e 1894-ben Turinban emigrációban halt meg. Budapesten temették el. A nemzeti függetlenségért, a feudális kiváltságok felszámolásáért és a polgári szabadságjogok biztosításáért vívott 19. századii küzdelem legnagyobb alakja volt. 1889-ben a magyar kormány által életbe léptetett intézkedés következtében elvesztette magyar állampolgárságát, ami a nép széles körében felháborodást váltott ki.
A régi, festett bútorok világába kalauzolja a látogatókat Rozsnyai István gyűjteménye a Tímárházban. Elsősorban az Erdélyből származó, kalotaszegi bútorokat mutatták be rendkívül gazdag mintázattal és színezéssel. A magyar tájegységekről pedig Hosszúpályi, Karcag községekből származnak a bútorok, amelyeknek kicsit visszafogottabb a mintázata és a színezésük.
I. András király 1015 körül született. és 1060-ban halt meg. András, Vazul fia, miután apját a király elleni felkelése miatt megvakították, testvéreivel, Leventével és Bélával a kijevi udvarban töltötte ifjúkorát, ahol megkeresztelkedett.Árpád-házi magyar királyként 1046-1060-ig uralkodott. A képen I. András (Endre) látható a Történelmi arcképcsarnok című könyvből.
Szent László király Magyarország nyolcadik királya 1077-1095-ig uralkodott. A király a magántulajdon védelmében könyörtelen következetességgel lépett fel. I. László uralkodása alatt, 1083-ban került sor az első magyarországi szentté avatásokra. László királyt 1192-ben szentté avatták. Életéhez, vitézi tetteihez legendák, csodatételek kötődnek. A kép a Történelmi arcképcsarnok című könyvben található.