Homérosz műve a trójai háború tizedik évének ötvenkét napjáról, pontosabban Akhilleusz haragjáról szól. Ez a hősköltemény 15700 hexameterből áll. A költő a Múzsához szóló rövid fohász után "in medias res" kezdi a történetet. Az előzményeket visszaemlékezésekből, korábbi cselekmények következményeiből tudjuk meg. Az eposz Agamemnón és Akhilleusz kibékülésével, illetve Hektór halálával és temetésével ér véget. A művet Devecseri Gábor fordította, az előszó és a magyarázó jegyzetek is az ő munkája. A könyvet a Szépirodalmi Könyvkiadó adta ki 1985-ben, Budapesten.
Mark Mazower műve a Balkán történetét dolgozza fel 233 oldalon, a törökök megjelenésétől a XXI. századig. Nem eseménytörténetről van szó, hanem problémás kérdések vizsgálatáról. Ilyenek az elnevezések, a térség és lakói, a nemzetté válás előzményei, a keleti kérdések, a nemzetállamok építése és befejezésül az erőszakról is ír néhány oldalt. A könyv térképekkel, kronológiával és jegyzetekkel is el van látva. Az Európa Kiadó gondozásában jelent meg 2004-ben. Fordította: Komáromy Rudolf.
A film a Duna-Tisza közét, a homokvidék múltját, jelenét, jövőjét mutatja be 1945-től. Küzdelem a homokkal. Társadalmi változások, városiasodás. Írta és rendezte: Lakatos Vince. Készült a MAFILM Népszerű Tudományos és Oktatófilm Stúdiójában 1974-ben.
A tiszai árszabályozás előkészületeiről, előzetes tudományos felméréséről, és elsősorban az óriási munka apostolának, Vásárhelyi Pálnak /1795 - 1846/ érdemeiről szól a film, amelynek bemondószövegét láthatjuk. A filmet Paulus Alajos írta és rendezte 1972-ben. Kiadta a Mafilm Népszerű Tudományos és Oktatófilm Stúdiója.