A Tatabányai-medencében három helyen (Vértesszőlős-Baromállás, Tarján, Tatabánya-Turul filmszínház) bukkant felszínre olyan kőzet, mely felső oligocén (egri) korú növénylenyomatokat tartalmaz. Az azonosított növények összetétele nagyon hasonló a három helyen, kis mértékű eltérés fedezhető csak fel. A lenyomat együttesek szubtrópusi klímára utalnak, ilyen a mai DK-Ázsiában van. A három közül a leggazdagabb lelőhely Vértesszőlős-Baromállás. Az agyagos homokkőben jó megtartással főként levéllenyomatok – ciprusfélék, fenyőfélék, babérfélék, gyertyán, nyír, fűz – figyelhetőek meg. A tarjáni agyagos homokkőben rossz megtartású lenyomatok találhatóak. A tűlevelű fajok hiányoznak, babérfélék és lombhullató fajok lenyomatai fedezhetőek fel. Köszönhetően Skoflek István gyűjtőmunkájának, a 21. században mi is megcsodálhatjuk, megismerhetjük ezt a kb. 25 millió éves növényvilágot. Lenyomat: Cinnamomum sp. – fahéjfafélék (5 db lomblevél), Glyptostrobus europaeus (BRONG) UNG – ősi mocsárciprus, Acer tricuspidatum BRONN - háromcsúcsú juhar. A Vértesszőlős-Baromállás területén feltárt lelet 1976-tól a tatai Kuny Domokos Múzeum Paleobotanikai gyűjteményének egy darabja.
A Tatabányai-medencében három helyen (Vértesszőlős-Baromállás, Tarján, Tatabánya-Turul filmszínház) bukkant felszínre olyan kőzet, mely felső oligocén (egri) korú növénylenyomatokat tartalmaz. Az azonosított növények összetétele nagyon hasonló a három helyen, kis mértékű eltérés fedezhető csak fel. A lenyomat együttesek szubtrópusi klímára utalnak, ilyen a mai DK-Ázsiában van. A három közül a leggazdagabb lelőhely Vértesszőlős-Baromállás. Az agyagos homokkőben jó megtartással főként levéllenyomatok – ciprusfélék, fenyőfélék, babérfélék, gyertyán, nyír, fűz – figyelhetőek meg. A tarjáni agyagos homokkőben rossz megtartású lenyomatok találhatóak. A tűlevelű fajok hiányoznak, babérfélék és lombhullató fajok lenyomatai fedezhetőek fel. Köszönhetően Skoflek István gyűjtőmunkájának, a 21. században mi is megcsodálhatjuk, megismerhetjük ezt a kb. 25 millió éves növényvilágot. Lenyomat: Betula longipetiolata ANDR, Carpinus sp. – gyertyánfélék, (lomblevél), Taxodium dubium – mocsárciprus (5 db tűlevél). A Vértesszőlős-Baromállás területén feltárt lelet 1976-tól a tatai Kuny Domokos Múzeum Paleobotanikai gyűjteményének egy darabja.
A Tatabányai-medencében három helyen (Vértesszőlős-Baromállás, Tarján, Tatabánya-Turul filmszínház) bukkant felszínre olyan kőzet, mely felső oligocén (egri) korú növénylenyomatokat tartalmaz. Az azonosított növények összetétele nagyon hasonló a három helyen, kis mértékű eltérés fedezhető csak fel. A lenyomat együttesek szubtrópusi klímára utalnak, ilyen a mai DK-Ázsiában van. A három közül a leggazdagabb lelőhely Vértesszőlős-Baromállás. Az agyagos homokkőben jó megtartással főként levéllenyomatok – ciprusfélék, fenyőfélék, babérfélék, gyertyán, nyír, fűz – figyelhetőek meg. A tarjáni agyagos homokkőben rossz megtartású lenyomatok találhatóak. A tűlevelű fajok hiányoznak, babérfélék és lombhullató fajok lenyomatai fedezhetőek fel. Köszönhetően Skoflek István gyűjtőmunkájának, a 21. században mi is megcsodálhatjuk, megismerhetjük ezt a kb. 25 millió éves növényvilágot. Lenyomat: Taxodiaceae sp. – mocsárciprusfélék (tűlevél). A Vértesszőlős-Baromállás területén feltárt lelet 1976-tól a tatai Kuny Domokos Múzeum Paleobotanikai gyűjteményének egy darabja.
A Tatabányai-medencében három helyen (Vértesszőlős-Baromállás, Tarján, Tatabánya-Turul filmszínház) bukkant felszínre olyan kőzet, mely felső oligocén (egri) korú növénylenyomatokat tartalmaz. Az azonosított növények összetétele nagyon hasonló a három helyen, kis mértékű eltérés fedezhető csak fel. A lenyomat együttesek szubtrópusi klímára utalnak, ilyen a mai DK-Ázsiában van. A három közül a leggazdagabb lelőhely Vértesszőlős-Baromállás. Az agyagos homokkőben jó megtartással főként levéllenyomatok – ciprusfélék, fenyőfélék, babérfélék, gyertyán, nyír, fűz – figyelhetőek meg. A tarjáni agyagos homokkőben rossz megtartású lenyomatok találhatóak. A tűlevelű fajok hiányoznak, babérfélék és lombhullató fajok lenyomatai fedezhetőek fel. Köszönhetően Skoflek István gyűjtőmunkájának, a 21. században mi is megcsodálhatjuk, megismerhetjük ezt a kb. 25 millió éves növényvilágot. Lenyomat: Glyptostrobus europaeus (BRONG) UNG – ősi mocsárciprusféle (2db tűlevél), Taxodiaceae sp.– mocsárciprusfélék (2db tűlevél). A Vértesszőlős-Baromállás területén feltárt lelet 1976-tól a tatai Kuny Domokos Múzeum Paleobotanikai gyűjteményének egy darabja.
A Tatabányai-medencében három helyen (Vértesszőlős-Baromállás, Tarján, Tatabánya-Turul filmszínház) bukkant felszínre olyan kőzet, mely felső oligocén (egri) korú növénylenyomatokat tartalmaz. Az azonosított növények összetétele nagyon hasonló a három helyen, kis mértékű eltérés fedezhető csak fel. A lenyomat együttesek szubtrópusi klímára utalnak, ilyen a mai DK-Ázsiában van. A három közül a leggazdagabb lelőhely Vértesszőlős-Baromállás. Az agyagos homokkőben jó megtartással főként levéllenyomatok – ciprusfélék, fenyőfélék, babérfélék, gyertyán, nyír, fűz – figyelhetőek meg. A tarjáni agyagos homokkőben rossz megtartású lenyomatok találhatóak. A tűlevelű fajok hiányoznak, babérfélék és lombhullató fajok lenyomatai fedezhetőek fel. Köszönhetően Skoflek István gyűjtőmunkájának, a 21. században mi is megcsodálhatjuk, megismerhetjük ezt a kb. 25 millió éves növényvilágot. Lenyomat: Cinnamomum sp. – fahéjfafélék (5 dblomblevél), Pterocarya sp. – szárnyasdiófélék, Smilax borsodensis ANDR. A Vértesszőlős-Baromállás területén feltárt lelet 1976-tól a tatai Kuny Domokos Múzeum Paleobotanikai gyűjteményének egy darabja.