6936 - 6940 találat a 13530 közül.

Magyar népi hangszerek III.

Oktatás

Általános

Cím
Magyar népi hangszerek III.
Leírás
Magyar népi hangszerek alatt a magyar népzenében hagyományosan használt hangszereket értjük. A magyar népzene hangszerei nagy változatosságot mutatnak a hétköznapi használati tárgyakkal kezdve – mint a kanna vagy egy pár kanál – a házilag készített hangszereken keresztül – például a tilinkó, kereplő – a nemzetközileg ismert, mesterek által készített vagy gyári hangszerekig, mint amilyen a hegedű vagy a klarinét. Vannak népi hangszereink, amelyeknek a történelem folyamán bizonyos sajátos tárgyi jegyei is kialakultak (főleg díszítés), melyek alapján azokat más népek hasonló hangszereitől jobban meg tudjuk különböztetni. Alapjában véve azonban a hangszerek ősidők óta az emberiség közös tulajdonai s leginkább azáltal váltak el egy-egy népre jellemzővé, amit és ahogyan játszanak rajtuk. A népi hangszerek rendszerezése többféle szempont szerint lehetséges. Hangszertanilag a hangkeltés módja az alapvető rendszerezési szempont. Így különböztetünk meg (…) idiofon (a hangszer teste a közvetlen hangforrás), membranofon (kifeszített hártya vagy bőr a hangforrás), chordofon (húros) és aerofon (rezgő levegő a hangforrás) hangszereket. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon) A képen látható doromb a kecskeméti Leskowsky Hangszergyűjtemény (http://hangszergyujtemeny.hu/) része.

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
doromb
doromb

Magyar népi hangszerek II.

Oktatás

Általános

Cím
Magyar népi hangszerek II.
Leírás
Magyar népi hangszerek alatt a magyar népzenében hagyományosan használt hangszereket értjük. A magyar népzene hangszerei nagy változatosságot mutatnak a hétköznapi használati tárgyakkal kezdve – mint a kanna vagy egy pár kanál – a házilag készített hangszereken keresztül – például a tilinkó, kereplő – a nemzetközileg ismert, mesterek által készített vagy gyári hangszerekig, mint amilyen a hegedű vagy a klarinét. Vannak népi hangszereink, amelyeknek a történelem folyamán bizonyos sajátos tárgyi jegyei is kialakultak (főleg díszítés), melyek alapján azokat más népek hasonló hangszereitől jobban meg tudjuk különböztetni. Alapjában véve azonban a hangszerek ősidők óta az emberiség közös tulajdonai s leginkább azáltal váltak el egy-egy népre jellemzővé, amit és ahogyan játszanak rajtuk. A népi hangszerek rendszerezése többféle szempont szerint lehetséges. Hangszertanilag a hangkeltés módja az alapvető rendszerezési szempont. Így különböztetünk meg (…) idiofon (a hangszer teste a közvetlen hangforrás), membranofon (kifeszített hártya vagy bőr a hangforrás), chordofon (húros) és aerofon (rezgő levegő a hangforrás) hangszereket. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon) A képen látható kereplő a kecskeméti Leskowsky Hangszergyűjtemény (http://hangszergyujtemeny.hu/) részét képezi.

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
kereplő
kereplő

Magyar népi hangszerek VII.

Oktatás

Általános

Cím
Magyar népi hangszerek VII.
Leírás
Magyar népi hangszerek alatt a magyar népzenében hagyományosan használt hangszereket értjük. A magyar népzene hangszerei nagy változatosságot mutatnak a hétköznapi használati tárgyakkal kezdve – mint a kanna vagy egy pár kanál – a házilag készített hangszereken keresztül – például a tilinkó, kereplő – a nemzetközileg ismert, (mesterek által készített vagy) gyári hangszerekig, mint amilyen a hegedű vagy a klarinét. Vannak népi hangszereink, amelyeknek a történelem folyamán bizonyos sajátos tárgyi jegyei is kialakultak (főleg díszítés), melyek alapján azokat más népek hasonló hangszereitől jobban meg tudjuk különböztetni. Alapjában véve azonban a hangszerek ősidők óta az emberiség közös tulajdonai s leginkább azáltal váltak el egy-egy népre jellemzővé, amit és ahogyan játszanak rajtuk. A népi hangszerek rendszerezése többféle szempont szerint lehetséges. Hangszertanilag a hangkeltés módja az alapvető rendszerezési szempont. Így különböztetünk meg (…) idiofon (a hangszer teste a közvetlen hangforrás), membranofon (kifeszített hártya vagy bőr a hangforrás), chordofon (húros) és aerofon (rezgő levegő a hangforrás) hangszereket. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon) A képen látható citera a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményének részét képezi.

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
citera
citera

Magyar népi hangszerek I.

Oktatás

Általános

Cím
Magyar népi hangszerek I.
Leírás
Magyar népi hangszerek alatt a magyar népzenében hagyományosan használt hangszereket értjük. A magyar népzene hangszerei nagy változatosságot mutatnak a hétköznapi használati tárgyakkal kezdve – mint a kanna vagy egy pár kanál – a házilag készített hangszereken keresztül – például a tilinkó, kereplő – a nemzetközileg ismert, mesterek által készített vagy gyári hangszerekig, mint amilyen a hegedű vagy a klarinét. Vannak népi hangszereink, amelyeknek a történelem folyamán bizonyos sajátos tárgyi jegyei is kialakultak (főleg díszítés), melyek alapján azokat más népek hasonló hangszereitől jobban meg tudjuk különböztetni. Alapjában véve azonban a hangszerek ősidők óta az emberiség közös tulajdonai s leginkább azáltal váltak el egy-egy népre jellemzővé, amit és ahogyan játszanak rajtuk. A népi hangszerek rendszerezése többféle szempont szerint lehetséges. Hangszertanilag a hangkeltés módja az alapvető rendszerezési szempont. Így különböztetünk meg (…) idiofon (a hangszer teste a közvetlen hangforrás), membranofon (kifeszített hártya vagy bőr a hangforrás), chordofon (húros) és aerofon (rezgő levegő a hangforrás) hangszereket. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon) A képen látható köcsögduda a kecskeméti Leskowsky Hangszergyűjtemény (http://hangszergyujtemeny.hu/) részét képezi.

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
köcsögduda
köcsögduda

Magyar népi hangszerek VI.

Oktatás

Általános

Cím
Magyar népi hangszerek VI.
Leírás
Magyar népi hangszerek alatt a magyar népzenében hagyományosan használt hangszereket értjük. A magyar népzene hangszerei nagy változatosságot mutatnak a hétköznapi használati tárgyakkal kezdve – mint a kanna vagy egy pár kanál – a házilag készített hangszereken keresztül – például a tilinkó, kereplő – a nemzetközileg ismert, (mesterek által készített vagy) gyári hangszerekig, mint amilyen a hegedű vagy a klarinét. Vannak népi hangszereink, amelyeknek a történelem folyamán bizonyos sajátos tárgyi jegyei is kialakultak (főleg díszítés), melyek alapján azokat más népek hasonló hangszereitől jobban meg tudjuk különböztetni. Alapjában véve azonban a hangszerek ősidők óta az emberiség közös tulajdonai s leginkább azáltal váltak el egy-egy népre jellemzővé, amit és ahogyan játszanak rajtuk. A népi hangszerek rendszerezése többféle szempont szerint lehetséges. Hangszertanilag a hangkeltés módja az alapvető rendszerezési szempont. Így különböztetünk meg (…) idiofon (a hangszer teste a közvetlen hangforrás), membranofon (kifeszített hártya vagy bőr a hangforrás), chordofon (húros) és aerofon (rezgő levegő a hangforrás) hangszereket. (Forrás: Magyar néprajzi lexikon) A képen látható tülök a miskolci Herman Ottó Múzeum gyűjteményének részét képezi.

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
kanászkürt
kanászkürt

A találati lista exportálásához szűkíteni kell a találati listát.