A Magyar Film Iroda Rt. 156. számú heti híradója (1927) első eseményében tudósít Vitéz Nagy Pál (1864-1927) gyalogsági tábornok, a Magyar Királyi Honvédség főparancsnoka, a Vitézi Rend helyettes főkapitánya temetéséről. A gyászünnepségen többek között Horthy Miklós kormányzó is részt vett. A híradófilm eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében találhatók.
A Magyar Film Iroda Rt. 153. számú heti híradója (1927) első eseményében tudósít a hódmezővásárhelyi majolikagyár termékeiből a Műcsarnokban rendezett kiállításról. A Művészek Majolika és Agyagipar Telepe néven 1912-ben létrejött üzem alapítói között olyan híres alkotók szerepelnek mint Endre Béla és Tornyai János festőművészek, Rubletzky Géza, Kallós Ede, Pásztor János szobrászművészek, Smurák József építész és Weisz Mihály csizmadia mester. A II. világháború után Hódmezővásárhelyi Majolikagyár Állami Vállalat néven működő telep 1971-től az Alföldi Porcelángyár gyáregysége lett és 2008-as megszűnéséig Magyarország egyik leghíresebb ilyen profilú termelőüzeme és művészeti központja volt.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Magyar Film Iroda Rt. 143. számú heti híradója (1926) első híradásában tudósít a Kecskemét város szikrai szőlőtelepén megtartott szüreti mulatságról. A városhoz tartozó Szikra pusztán tradíciója volt a szőlőművelésnek és a borászatnak, a területen a II. világháború után is (a Kecskemét-Szikrai Állami Gazdaság égisze alatt) folyt ilyen jellegű agrártevékenység. A híradófilm eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében találhatók.
A Magyar Film Iroda Rt. 144. számú heti híradója (1926) első eseményében ad hírt a Magyar Asphalt Rt. amerikai szabadalom nyomán alkalmazott aszfaltozási technológiájáról. A Magyar Asphalt Vállalat (később részvénytársaság) úttörő sikerét mutatja, hogy Európában a századforduló táján Magyarország mellett csak Angliában építettek hengerelt aszfaltutakat. A gyár alapítója és vezetője haláláig Popper István (1848-1938) mérnök volt. A híradófilm eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében találhatók.
A Magyar Film Iroda Rt. 145. számú heti híradója (1926) első híradásában tudósít a városligeti műjégpálya szezonnyitásáról. A fiatal és a felnőtt korosztályt egyaránt vonzó téli kikapcsolódásra először 1870-ben volt lehetőség a Városligetben. Az 1869-ben megalakult Pesti Korcsolyázó Egylet erőfeszítéseinek köszönhetően a főváros tanácsa lehetővé tette a városligeti tó egy részén a téli korcsolyapálya kialakítását. A II. világháborús károk utáni újjáépítést az 1968-as kibővítés követte. A híradófilm eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében találhatók.