A balatoni régió ősidők óta folyamatosan lakott területe hazánknak, s ezért szinte minden történelmi korból találhatók itt emlékek. Várak, várromok, középkori templomromok, csodálatos kastélyok őrzik a múltunkat. A keszthelyi Balatoni Múzeum levéltárában kutatásai engedéllyel megtekinthető dokumentum a Balaton vidék történelmi műemlékei "a második sorozat tartalma" című dokumentum.
A balatoni régió ősidők óta folyamatosan lakott területe hazánknak, s ezért szinte minden történelmi korból találhatók itt emlékek. Várak, várromok, középkori templomromok, csodálatos kastélyok őrzik a múltunkat. A keszthelyi Balatoni Múzeum levéltárában kutatásai engedéllyel megtekinthető dokumentum a Balaton vidék történelmi műemlékei "a harmadik sorozat tartalma" című dokumentum.
A dokumentum Lakatos Pál Sándor szobrászművész Naprendszer-modell című alkotásának szoboravatásáról ad hírt. A 3,3 miilliárdos kicsinyítésű makett, a Nap, a nyolc bolygó és a Plútó méretarányos megjelenítése. A Nap a Városháza keleti sarkánál a Lestár téren van. A közelben helyezkedik el a Merkúr, a Vénusz, a Föld és a Mars. A Jupiter kissé messzebb a Hírös Forrás mellett, a Szaturnusz a Piaristák terén, az Uránusz a körúton túl a Szövetség téren, a Neptunusz pedig a SZÜV ZRT. bejárata előtt látható méretarányos távolságokban. A trónfosztott Plútó a Planetáriumban található, amelynek igazgatója E. Kovács Zoltán csillagász, a modell tervezője. A Nap egy 41,8 cm-es bronzgömb, a Föld borsószemnyi, a Plútó egy mákszemnél is kisebb. Az égitestek egy-egy Napot ábrázoló gömb különböző metszetében egy 60X60-as gránitlapon elhelyezett önálló szobrászati alkotások, mellettük egy térképen látható az elhelyezkedésük.
A Vihar a Balatonon című 1924-ben nyomtatott képeslap a tajtékzó Balatonon hánykódó hajót ábrázolja. Nem volt időjárás- jelentés, viharjelzés, vészjelzés a Balaton környékén? A meteorológia története Arisztotelészhez nyúlik vissza. A meteorológia tudományának kidolgozásában, paramétereinek, módosító tényezőinek, fizikai jellemzőinek meghatározásában nagy fizikusok (Galilei, Torricelli, Pascal, Hooke, Halley, Celsius, Frankin, Howard) tevékenykedtek. Az 1800-as évek elején azonban még mindig nem beszélhetünk időjárás- előrejelzésről, csak a népi megfigyelések alapján szerzett tapasztalatokról.