Már évszázadokkal ezelőtt a pásztorok az állatok legeltetésekor, mikor az állatok is pihentek, különböző tevékenységekkel foglalták el magukat. Ekkor szórakozásképpen faragtak, különböző tárgyakat készítettek, melyeket gyönyörű mintákkal láttak el. Ezek közül sok ma is látható a múzeumokban, néprajzi kiállításokon.
Jakab Attila és Balázs Attila könyve Elrejtett kincsek titkai címmel jelent meg 2007-ben, a makói József Attila Múzeum kiadásában. A kötet alcíme (Felső-Tisza-vidéki tatárjáráskori régészeti leletek) pontosan meghatározza a történészek kutatási területét. A tatárjárás a 13. századi Európa egyik legjelentősebb eseménye volt, a mongol invázió során hazánk lakosságának jelentős része elpusztult az 1241-42-es betörés során. A kép a József Attila Múzeum tulajdonában van.
Farsangi kézműves játszóház a Józsai Közösségi Házban
Leírás
„Kultúrházak éjjel-nappal” rendezvénysorozat részeként 2012.02.18-án "Uccu lábam, jól vigyázz!..." címmel kézműves játszóházat tartottak óvodásoknak és kisiskolásoknak, ahol felelevenítették a farsangi népszokásokat, verseket, dalokat. Különböző technikákkal álarcokat készítettek kicsik és nagyok, melyeket utána lelkesen fel is próbáltak.
A debreceni Nagyerdei Kultúrparkot 1958-ban alapították. 1961 óta összevonva működik a Vidámparkkal. A kultúrpark területe 1994 óta természetvédelmi oltalom alatt áll. Nemcsak mint állatkert működik, hanem egyre inkább növénykerti feladatokat is ellát. Találhatók itt olyan állatok, melyek Magyarországon csak ebben a parkban láthatók, mint például a nyerges gólyák vagy a fuvolázómadár. A víziló Afrikában élő, növényevő állat. Rendszertani besorolásuk még nem egyértelmű. A legújabb vizsgálatok a cetekkel hozzák őket rokonságba. Egyiptomban mára már kihalt, leginkább Afrika déli részén lelhető fel. Nappal alszik, inkább éjszaka aktív.
A Debreczeni Nemzeti Színház plakátja 5 felvonásos drámát hirdet 1864. október 12-re, melynek címe „A végrendelet”. A műsort Reszler István igazgatása alatti dráma és dalmű társulat mutatta be Rónay Gyula vendégjátékával, Rónayné és Priel(l)e Lila jutalomjátékával. A színlap a Debreceni Egyetem elektronikus Archívumában (DEA) található meg. https://dea.lib.unideb.hu/dea/handle/2437/418_x005F_x000D_