Páfrányfenyő (Ginkgo biloba) Kora: 120 év. Magassága: 18-20 m. Törzskerülete: 190 cm! Egészséges, női ivarú egyed! 1981 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Nagyerdei körút 68. sz. Kúpos koronájú nagy fa, ferdén álló ágai szétterülőek. Levelei hosszú nyelűek, legyező alakúak, lemezüket V alakú bemetszés középütt két karéjra tagolja. Termése cseresznye nagyságú csonthéjas mag. Vajsavat tartalmaz, ezért szétmorzsolva kellemetlen szagú. Ez a Dél-Kínából származó növény március-április hónapban virágzik. A Debreceni Egyetem tulajdonában lévő kelet-ázsiai eredetű idős páfrányfenyő, mely fajának jól termő példányai közé tartozik a Nagyerdei körút 68. szám alatti területen áll és korlátozottan látogatható. A fa különlegesen szép koronaformája és viszonylagos ritkasága miatt feltétlenül védettséget igényel. Nőivarú egyed, melynek lombkoronáján a korona alsó harmadától a középső harmadáig számos kisebb száraz ág figyelhető meg. Törzse ép, egészséges. Debrecen legnagyobb páfrányfenyője a nagyfokú légszennyezettséghez, illetve a romló termőhelyi adottságokhoz képest jó általános állapotban van. Aszályos nyarakon vízpótlása javasolt.
Kora: 90-110 év. Magassága: 22-25 m. Törzskerülete: 320 cm . 1993 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Bem tér 18/a. sz. A Bem tér 18/A. számú ingatlanon, a Debreceni Egyetem Fizikai Tanszékének kertjében álló magyar és magas kőris egyedek kerültek védelem alá. Az előkert bejárati kapuja melletti két kőrisfából az épülettel szemben állva balról a magyar kőris és jobbról a magas kőris látható. Az egészséges fákat valószínű az épület felépítése után ültették. Feltehetően a Nagytemplom északnyugati sarkán álló magas kőrissel egykorúak. A magas kőris a KLTE Fizikai Tanszékének főépülete előtt, attól 5 méter távolságra áll. A fa lombkoronája viszonylag ép, korának megfelelő egészségi állapotú. Apróbb száraz ágak csak a korona középső harmadában, illetve a Bem tér felőli oldalán figyelhetők meg. A kerítés és a műút között húzódó hársfa sor nagy szerepet játszik a gépjárműforgalommal összefüggésbe hozható környezeti ártalmainak kompenzálásában. A két növény koronaformáját jelentősen módosítja (egymástól való tőtávolságuk kb. 4,5m) az optimális tőtávolság hiánya, mely ideális esetben minimum 10-15 méter lenne. Ez a deformitás főleg a baloldalon álló magyar kőris lombkoronáját érinti.
Kora: 50-60 év. Magassága: 15-16 m. Kettős törzsű fa. Egészséges hím egyed! Elágazás alatt mért törzskerülete: 240 cm! Elágazás fölött: 136, illetve 163 cm törzsének körmérete! Törzsmagassága: 180 cm. 1995 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen: Simonyi út 11. sz. A növénytől keletre (2 méterre) áll az a társasház, melynek homlokzata miatt a korábban a kettős törzsű fa koronáját az elágazás fölött kb. 8-10 méteres magasságban felgallyazták. Valószínűleg ennek a beavatkozásnak köszönhető az is, hogy a többi páfrányfenyőtől eltérő kissé oszlopos koronaformát nevelt a növény. A termőhely szárasodása lassú, de folyamatos, ezért száraz meleg nyarakon gondoskodni kell a növény a vízpótlásról. Magas, egészséges fa.
Kora: 50-60 év. Magassága: 8-10 m. Törzskerülete: 165 cm. Egészséges hím egyed. 1975 óta védett. Elhelyezkedése: Debrecen, Nádor utca (volt Végh Dezső u.) 4. sz. alatt. A fa egy magántelek észak-keleti sarkán áll. Törzse az első elágazásig kb. 230cm magas. Szerencsére a tulajdonos itt nem betonozott és nem aszfaltozott, így a terület mikroklímája az út forgalma által okozott légszennyezettség ellenére is viszonylag optimálisnak tekinthető. Az egyre növekvő gépjárműforgalommal járó nagyfokú légszennyezettséget a növény jól tűri, ezért is kedvelt fafaja több nagyváros utcafásítási programjának. A termőhely szárazodásának, leromlásának itt is szemmel látható nyomai vannak, úgy mint a legtöbb forgalmas út mellett álló védett fa esetében. A fa viszonylag jó általános állapotban van, de a terület degradálódása, valamint a klimatikus tényezők romlása miatt korona több pontján száradás, pusztulás nyomai láthatók.
Kora: közel 70 éves. Magassága: 23-25 m. Törzskerülete: 248 cm. 1994 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Böszörményi út 20. sz. Egy magántulajdonú ingatlanon, Debrecenben a Böszörményi út 20. szám alatt található a védett platán, mely a tulajdonos engedélyével tekinthető meg. A fát a korábbi tulajdonos édesapja – aki ismert orvos volt – 1938-ban ültette. A hazánkban díszfaként ültetett juharlevelű platán valószínűleg 2 faj hibridje. Levelei szórt állásúak, háromszögletű karéjokra tagolt lemezűek. Egynemű virágaik gömb alakú virágcsoportokban fejlődnek. A porzós virágzata sárga, a termős virágzata kárminvörös. Pollenje közepesen allergén. A növény Hippokratész fájaként is ismert, ő ugyanis Kos szigetén egy platánfa alatt tanított orvoslást. A 30 méter magasra is megnövő fa törzse gyakran a csúcsig ér. A fafaj géncentruma Délkelet-Európa, illetve Kis-Ázsia területén található. Törzsén a kéreg lemezekben válik le, ami különleges esztétikai értékkel bír. A platán közel 70 éves, rendkívül jó egészségi állapotban van. Debrecenben nincs túl sok 50 évnél idősebb platánfa, ezért fontos megőrzése. A fa jó általános állapotban van, mondhatni korának megfelelő kondícióval rendelkezik.