Kora: 45 év. Magassága: 6-8 m. Törzskerülete: 145 cm Elhelyezkedés: Debrecen, Nádor u. 17. 1975 óta védett. A fát a tulajdonos édesapja ültette még 1962-ben! A császárfa 10-20 méteres magasságot is elérő széles koronájú fa, hatalmas szív alakú levelekkel. Erős, könnyű faanyagáért és szépvirágai miatt Kínában már 3000 éve ültetik, valamint kérgéből, leveleiből és virágából gyógyszer is készül. A császárfa 8-10 éves kora körül kezd virágozni. A kínai hagyományokban a szülők ültettek egy császárfát, amikor lányuk megszületett. Amikor a lány elérte a házasulandó kort, akkor kivágták a fát és abból hozomány gyanánt különféle háztartási eszközöket faragtak. Ez a hagyomány is jelzi a fa gyors növekedési ütemét. Virágzáskor feltűnően szép, kedvelt szoliter fa. A Nádor u. 17. számú ház előtt közterületen áll ez a kínai eredetű, nálunk a század elején gyakran ültetett császárfa, mely a dél-európai parkok, utcák kedvelt fája. Még lombfakadás előtt – nálunk általában március elején – virágba borul. Áttelelő virágbimbóiból napok alatt bontakoznak ki a nagy liláskék, rendkívül illatos, „trombita”- virágok. A kora tavasszal még lomb nélküli, lila köntösbe öltözött fa gyönyörű látvány. Sajnos a fa nedvkeringése fokozatosan romlik, melynek nyomai a korona több pontján is megfigyelhetők. A császárfa az Alföldön ritkaság. Védett növény!
Kora: 110-120 év Magasság: 12-15 m. Törzskerülete: 345 cm. 2006 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Békessy Béla u. és Böszörményi u. sarkán. A kocsányos tölgy Európa legelterjedtebb tölgyfaja, mely a tápanyagban gazdag síkvidéki erdők fája. Tekintélyes nagyságot elérő, hosszú életű, terebélyes, magas fa, törzse barnásszürke, gyakran bütykös, repedezett. Magyar elnevezése (kocsányos) nem leveleire, hanem terméseire utal: hengeres, finoman barázdált makkjai hosszú kocsányokon fejlődnek. Egyik legfontosabb erdőgazdasági fánk, s a nagyobb, üde parkok kedvelt díszfája is. A Békessy Béla út- Böszörményi út sarkán álló példány termőhelyének talaja jó víz-, levegőgazdálkodású, de a termőhely szárasodása miatt a fa kondíciója egyre romlik. A nedvkeringési problémákkal küzdő tölgy koronáján nagyszámú sárga fagyöngy (Loranthus europaeus) élősködik, mely a tölgyek legtipikusabb gyengültségi parazitája. Csonkolással, talajlazítással, tápanyag utánpótlással sokat javíthatunk a tölgy kondícióján, egészségi állapotán.
Kora: 70 év. Magassága: 17-18 m. Törzskerülete: 276 cm. 2006 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Honvédtemető u. 10. sz. alatt. A tölgytől déli irányban kb. 8 méterre társasház, 15 méterre északi irányban pedig kertes ház áll. A fa ültetését megelőzően még 1927-ben épült a telken álló kertes ház, melynek fal síkjától 4 méterre ültették a tölgyet. Ezt a gyönyörű fát makkvetéssel szaporították. A jelenlegi tulajdonos nagynénje a Nagyerdő egyik öreg tölgyeséből hozta a szaporító anyagot még 1937-ben! A fa törzse ép, egészséges rajta nagyszámú hangyapopuláció él. Korához, illetve a termőhely, a környezet állapotához képest a fa egészségi állapota jónak mondható. Csonkolással, ifjító gallyazással a tölgy kondíciója, egészségi állapota nagymértékben javítható. A magántelken álló fa csak korlátozottan, a tulajdonos engedélyével látogatható!
Koruk: 60-70 év Átlagos magasságuk: 16-20 m Példányszám: 136 db Törzskerületük: 115-255 cm között (minimum/maximum értékek). Egyedek egymástól mért távolsága: 6-8 m. A fasor 2006 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Böszörményi út. A fák jó víz-, levegőgazdálkodású, laza talajú termőhelyen állnak. A fasortól 7 méterre húzódó főút nagy forgalmat bonyolít le, de a fák egészségi állapotára a nagy légszennyezettségen kívül csak annyiban hat, hogy szélsőségesen meleg nyári napokon termikek kialakulását eredményezi. A fák levelei kiválóan szűrik ,temperálják a levegőt, így a gépjárműforgalom okozta légszennyezettség csökkentésében kiemelkedő jelentőséggel bírnak. Egy példány leveleire naponta 0,5-1 kg por is lerakódhat, a forgalomtól, illetve az időjárási körülményektől függően. A fák a termőhely állapotához (elsősorban a környezeti klíma minőségéhez képest!) képest jó egészségi állapotban vannak. A vegetációs időszak alatt növény-egészségügyi szempontból indokolt a fasor többszöri ellenőrzése.
Koruk: 140-150 év. Magasságuk: 20-24 m. A jobb oldali példány törzskerülete: 364 cm . A baloldali példány törzskerülete: 550 cm. A jobb oldali egyed törzsmagassága: 220 cm. A bal oldali nagyobb platán törzsmagassága: 210 cm. A fák 2006 óta védettek. Elhelyezkedés: Debrecen - Nagymacs, Kastélykert u. 44. sz. Kiváló termőhelyi adottságok, ideális környezeti klíma jellemzi a fák élőhelyét, melyek fenntartása mellett a platánok akár 150-200 évet is élhetnek még. A fák úgynevezett mészlepedékes csernozjom talajon állnak, mely jó víz-, levegőgazdálkodású, humuszban gazdag talaj. A talajban intenzív a tápanyag feltáródás, viszont nagyobb szárazság esetén a növények vízpótlása itt is szükséges. Néhány helybéli lakos elbeszélése szerint a platánokat az 1848-49-es szabadságharc után ültették a 13 aradi vértanú emlékére. Mára ez a két példány maradt az egykori emlékhely fái közül. Mivel a két platánt egymáshoz közel ültették, ezért ez viszonylag módosítja koronaformájukat. A fák potenciális élőhelyként több értékes madárfaj számára biztosítanak fészkelő helyet, ezért a két egyed fokozott védelme, illetve állapotuk folyamatos ellenőrzése mindenképpen indokolt!