Kora: 110-120 év Törzskerülete: 333 cm . Törzsének magassága: 4,5 m. Magassága: 20-22 m. 1976 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Tócóskert tér. Eredetileg az Acél u. 19. szám alatti kertes ingatlanon állt ez a 200 éves kocsányos tölgy, amely valószínű a Református Kollégium faiskolájából származik. Ez a terület is a tömeges lakásépítésnek, a házgyári tömblakások építésének része lett. A város belterületén álló tölgyfák közül ez az egyetlen példány, mely fő közlekedési utaktól, épületektől távol áll. Ennek megfelelően minimális környezeti terhelés jellemzi a terület klímáját, talaját. A Tócóskert egyik legnagyobb parkja ideális körülményeket biztosít szinte valamennyi fafaj számára, így a tölgyfa a jelenlegi környezeti terhelés mellett még akár 100-150 évet is élhet. A termőhely szárazodása az egyetlen komoly probléma, melynek megállítása létkérdés a növény számára. Az egykori füvészkert fái közé tartozó tölgy egészségi állapota (hasonló korú tölgyekhez viszonyítva) korához, valamint a termőhelyi viszonyokhoz képest kiváló. Javítani kell a termőhelyi viszonyokat, a fa egészségi állapota a hasonló korú városi levegőn élő tölgyekhez képest jó. Csonkolással, ifjító gallyazással a fa egészségi állapota tovább javítható, melynek eredményeképp ez a gyönyörű példány a 200-250 éves kort is megélheti!
Kora: 115-120 év. Magassága. 17-18 m.Törzsmagasság: 360 cm. Törzskerülete: 180 cm. Szép, egészséges, nőivarú egyed. 1976 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Tócóskert tér. Egészséges, női ivarú egyed, melynek az északon álló kocsányos tölgy sajnos módosította koronaformáját. Lombkoronája ép, rajta mindössze néhány száraz ág látható. Az itt álló tölgyhöz hasonlóan szintén az Acél utca 19 szám alatti kertes ingatlanon állt ez az idős páfrányfenyő, mely ma a Tócóskerti lakótelep közepén található. A két védett fa fennmaradása a lelkiismeretes tervezők és építők kíméletes és természeti értéket védő munkáját dicséri. A Tócóskerti park megfelelő keretet biztosít nemcsak a védett kocsányos tölgynek, hanem a tölgyfával azonos, az egykori telken díszlő páfrányfenyőnek is. Ez a páfrányfenyő a város legidősebb fái közé tartozik. A korábbi gondos ápolásnak köszönhetően egészségi állapota jó, koronaformája szép. A mellette álló tölgyhöz hasonlóan javasolt egészségi állapotának évenkénti ellenőrzése.
Egyetlen keményfából faragott káposztagyalu. A fejrészen két oldalt hosszú, kacskaringós növényi ág és felirat: „Ns Kóródi István készítette az 1862 évben”, a miskolci Herman Ottó Múzeum tulajdona, taktakenézi gyűjtésből származik.
Kora: 45 év. Magassága: 12-15 méter. Törzs körmérete: 150 cm. Egészséges hím egyed. 2006 óta védett. Elhelyezkedés: Debrecen, Nyár u. 15. sz. előtt. A Ginkgo biloba egy igazi unikum, a Földön élő magasabb rendű növények között a legősibb. Egy 200 millió éve virágkorát élő nyitvatermő csoport egyedüli, úgyszólván változatlan, utolsó képviselője, melynek rokonai mintegy 100 millió éve kihaltak. Kelet-Kína Anhuj és Csöcsiang tartományainak határvidékén 1000 méter magasságban van egyetlen természetes élőhelye. Rovarkártevőktől mentes, a városi környezetett jól tűrő díszfa, ezért hazánkban is sokfelé ültetik, utcai sorfának is. A Nyár utcán álló példány lombkoronája a termőhelyi tényezők összhangja miatt szép egészséges. Mivel a fa gondozott park szélén áll, ezért talaja csak minimálisan kitett eróziónak, taposásnak. Talaja jó víz, - levegőgazdálkodású, ideális hidrológiai viszonyokat biztosít az itt álló fák, cserjék számára. A körülötte álló (északra, délre) fafajok (erdei fenyő, madárberkenye, vérszilva, nyírfa) védik a por, korom szennyeződéstől és egyéb antropogén behatásoktól. Az itt álló példány törzsmagassága: 172 cm. A fa lombkoronája egészséges, szép, rajta pusztulás, ágelhalás nem látható.