A budapesti Holokauszt Emlékközpont gyűjteményében található bőrönd a vészkorszakbeli zsidóüldözés egyik jellegzetes tárgyi bizonyítékaként került leltározásra. Ismeretlen gazdája számára ennek tartalma jelenthette minden vagyonát, melyet a koncentrációs táborba érkezéskor egyből el is vettek tőle.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A budapesti Holokauszt Emlékközpont gyűjteményében őrzött, 1944. május 16-án kelt levelet M. P. írta K. J. postafőtisztnek. A rövid szöveg hűen tükrözi a magyarországi német megszállás utáni közhangulatot, a háború végének előszelét és az átlagemberek félelmeit és előítéleteit.
A budapesti Holokauszt Emlékközpont archívumában található, 1944-ben írott levél segítségével az olvasó információt nyerhet a magyarországi zsidótörvények (példánk esetében elsősorban a zsidókat ért gazdasági korlátozások) következményeként kialakult helyzetről.
A budapesti Holokauszt Emlékközpont gyűjteményében található, 1944. április 25-én kelt levélben G. M. és dr. I. I. kéri a Királyi Járásbíróságot mint telekkönyvi hivatalt, hogy a tulajdonukat képező ingatlanok "zsidó" minősítését feljegyezzék. A kérelmezők levelükben az 1944/1600-as rendeletre hivatkoznak.
A budapesti Holokauszt Emlékközpont archívumában található "Takarékbetéti könyv" a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank Óbudai Fiókosztályának 12697. számú dokumentuma, melyet 1944-ben a magyar királyi minisztérium 1600/1944. M. E. sz. rendelete (a zsidók vagyonának bejelentése és zár alá vétele tárgyában) értelmében zároltak mint zsidó vagyont.