A Magyar Film Iroda Rt. 97-es heti híradója (1926) töredékben maradt fenn a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében. A korabeli sajtóhírekből rekonstruált tartalmak mellett a híradószám egyetlen megtekinthető anyaga fél percben Herczeg Ferenc (1863-1954) írót mutatja kutyasétáltatás közben.
Kolonits Ilona (1922-2002) rendezőnő az 1940-es évek végétől a rendszerváltásig ívelő pályája során többszáz riport-, propaganda és híradóanyagot készített. Az 1967-ben forgatott Adassék nekik tisztelet c. filmje interjúiban az ideális családmodell, a gyermekvállalás és a karrierépítés lehetőségeit vizsgálja, elsősorban a nők szemszögéből. A film eredeti anyagai a MaNDA és Filmintézet állományában találhatók.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya gyűjteményében található bográcskoszorú (népies nevén kutyagerinc) a kiskunsági, tiszántúli pásztorok eszköze volt: a bogrács erre került és így az a benne főtt étellel együtt nem tudott felbillenni. A példánkban látható tárgyat az 1977-ben meghírdetett fafaragó pályázatra Nagy István (1927-2003) fafaragó mester készítette.
A képünkön látható, a Leskowsky Hangszergyűjtemény Közalapítvány állományában található darbuka egy alul nyitott, Észak-Afrikából származó népi hangszer. Ennek a dobfajtának a használata eredetileg a közel-keleti zenében volt jellemző, de napjainkban a jazz és a világzene is előszeretettel használja. A példánkban szereplő darbuka Törökországból származik, ahol jellegzetes, homokóra alakú testét általában vörösrézből készítik.
A kecskeméti animációs filmszemle először 1985-ben nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. A szemle 1993-ban fesztivállá alakult, ahol 1996-tól már az animációs filmezés nemzetközi gyöngyszemei is bemutatkozhattak. Páldánkban a 2011-ben megrendezett jubileumi, tizedik fesztivál dokumentációja látható, a Kecskemétfilm Kft. gyűjteményéből.