A kaposvári székhelyű Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum fotótárából származó képen négy, fűzvesszőből font tyúkültető kas látható. A hagyományos paraszti gazdaság előszeretettel használta a fűzvesszőt kerítések, bútorok és más használati tárgyak készítésére, elsősorban ott, ahol a táji adottságok ezt lehetővé tették. A fotót Szuhay Péter néprajzkutató készítette a Somogy megyei Komlósdon, 1975-ben.
A szolnoki Damjanich János Múzeum Néprajzi Fotótárában őrzött fotón egy kupujka (gyékényből font tojástartó kosár) látható. A gyékényfeldolgozás, gyékény használati tárgyak háziipari készítése még a 20. század közepén is elterjedt volt Magyarország egyes tájain, mára azonban már csak néhány kézműves mester foglalkozik ezzel a "kihalt" szakmával. A fotót Kozma Károly fotóművész, a Damjanich János Múzeum munkatársa készítette 1983-ban.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya gyűjteményében található, fából esztergált, majd faragott gyertyatartó busófejet formáz. A tárgyat Serényi László (1927-2009) fafaragó, Népművészet Mestere készítette, 1978-ban.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A szolnoki Damjanich János Múzeum Néprajzi Fotótárában őrzött képen egy kereszttel és holdmotívummal díszített házvég (vértelek, homlokfal, bütü) látható. A magyar népi építészetben a nyeregtetős házak esetében volt jellemző az oromzat kialakítása, melynek legszebb megjelenési formái az un. napsugaras házvégek. A fotót Szabó László (1939-2012) néprajzkutató készítette Jászberényben, 1983-ban.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum fotótárában őrzött képen egy cigánykártyából jósoló vízvári (Somogy megye) asszony látható. A kifejezetten jósló célt szolgáló, feliratokkal és képekkel ellátott cigánykártya csomagjában harminchat db kártyalap található, melyeket a kártyavető különböző módszerekkel rak ki és értelmez. A fotót Szuhay Péter néprajzkutató készítette 1975-ben.