A keszthelyi Balatoni Múzeum levéltára őrzi a Keszthely című Gál I.-Kiss A. fotói alapján készült képeslapot. Az üdvözlőlapon a város jellegzetes épületei - Festetics-kastély, Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom, Hullám Szálló, Balaton Szálló - láthatók.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Mezőtúri Agyagipari Háziipari Szövetkezet kerámia sörös krigli készlete 1976-ból, mely megtekinthető Budapesten, a Hagyományok Házában. A Nagykunság déli részén található Mezőtúr a 19. század utolsó harmadára, az egész történeti Magyarországot tekintve, az egyik legnagyobb fazekas központtá fejlődött. A mezőtúri fazekasműhelyekben korongosok és virágozók (díszítő) százai dolgoztak. A mezőtúri edények a fazekasok és a kereskedők révén az ország minden zugába eljutottak. Mezőtúron a legfontosabb edénytípus a korsó volt, az itteni fazekasok erről nevezték magukat korsósnak. A nagy vastartalmú túri agyag égetett formában átereszti a vizet, amely a korsónál előnyös tulajdonság, hiszen meleg időben is hűvösen tartja az ivóvizet. A jellegzetes korsók mellett a túri butykos is jellegzetes formával rendelkezik: viszonylag széles nyaka a gallér után hirtelen leszűkül.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A sárközi Népművészek Háziipari Szövetkezet miniatűr kerámiakészlete 1976-ból, mely megtekinthető Budapesten, a Hagyományok Házában. A képen látható alkotások Kovács László nevéhez köthetők. A sárközi kerámia stílusegységét alkotó központok – Baja, Mórágy, Szekszárd, Siklós és bizonyos értelemben Mohács – ugyan nem a Sárközben vannak, az elnevezés azonban helytálló, mert a központok készítményeit elsősorban a Sárköz lakossága vásárolta és használta. A „sárközi stílus” tehát összefoglaló név, mely a Dunántúl egyetlen, nagyobb stílusegységet alkotó kerámia csoportjára utal.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Horváth Béla érmei a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria Éremtárában
Leírás
A Magyar Nemzeti Galéria a magyarországi képzőművészet kialakulásának és fejlődésének folyamatát dokumentáló és bemutató legnagyobb közgyűjtemény. Önálló múzeumként 1957 óta működik. Jelenlegi helyére, a Budavári Palota épületébe 1975-ben költözött. A képen látható érme a Galéria Szobor- és Érmeosztályán volt látható.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség