A mesemondás mágikus és rituális tevékenység, amelynek tudásanyaga nem a szórakoztatást, hanem a túlélést szolgálta. A tabuk, tilalmak és a tudás megfogalmazása már a gyermekek számára is egyértelműsítette a társadalmi szabályokat és erkölcsiséget. A mesemondás így nem csupán egy prózaszöveg előadása, hanem lélektani esemény is. A meghívó a Debreceni Művelődési Központban található.
A kötet 1969-ben látott napvilágot a Magvető Könyvkiadó jóvoltából Budapesten. A képen látható példány a Katona József Gimnázium tulajdona, Kecskeméten található.
Csobánc vára Veszprém megyében a Csobánc hegyen található. A XIII. században épült vár ma rom. Régészeti feltárása folyamatban van. A csobánci vár több költőt és írót is megihletett a 19. század első felében. 1807-ben Kisfaludy Sándor verses epikát írt Csobánc címen. A dokumentum Csobánc várának romjait bemutató fotó, melyet a keszthelyi Balatoni Múzeum levéltárában őriznek.
A Tátika-vár feltehetően Magyarország egyik legkorábban épült magánvára, a Keszthelyi-hegység bazaltvidékén található. 1997 óta része a Balaton-felvidéki Nemzeti Parknak. Több évszázados pusztulása után a 2000-es években régészeti feltárásokat és helyreállításokat végeztek falai között, hogy az ide látogató turisták ne csak a csodálatos panorámában tudjanak gyönyörködni, hanem a középkori várrom megóvott részeiben is. A dokumentum a Tátika - várának romjait bemutató fotó, melyet keszthelyi Balatoni Múzeum levéltárában őriznek.
IV. László (Kun László) király itt is megszállt és mulatozott kun asszonyaival - innen a település hajdani neve, Asszonyszállás. Nem átmeneti táborhely volt, lakott hely lehetett, mivel temploma is volt, melynek alapfalait a régi Wágner-birtok területén találták meg. Az 1800-as években Mérges nevű kisasszonyok tulajdonába került a terület. A "mérges" szó az urukat elemésztő (megmérgező) asszonyok munkálkodását, a pusztai emberek és a későbbi betyárok emlékét őrzi. A szegedi Móra Ferenc Múzeumban őrzött képeslap Kovách László fotóival a mai Pusztamérges nevezetes épületeit mutatja be. _x005F_x000D_