Fehérpettyes álcsüngőlepke - Amata phegea (preparátum)
Leírás
A Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum tulajdonában lévő fehérpettyes álcsüngőlepke (Amata phegea) preparátum a természettudományi gyűjtemény részét képezi. Ez a palearktikus faj Európa egyes részeiről - pl. Északnyugat-Európából, az Alpok több területéről - hiányzik. Hazánk erdős vidékein elterjedt és gyakori, időnként tömegesen fordul elő. Mérete 34-40 mm. Június elejétől július végéig repül. Nappal rajzik, alacsonyan repdes a növények között vagy pedig a virágokon, növényeken mozdulatlanul csüng. Petéi félgömb alakúak, a növényzetre csomókban rakja le. A kifejlett hernyó szürkésbarna vagy fekete. Szemölcsei barnák, a testet szürke szőrzet fedi, lábai vörösek. Ősszel, majd áttelelés után tavasszal számos lágyszárú növényen táplálkozhat, kora tavasszal néha mohákat is fogyaszt. Vörösbarna bábja kissé szőrös. Bábozódáskor szövedéket készít. Hazánkban nem áll védelem alatt.
A Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum tulajdonában lévő fekete medvelepke (Arctia villica) preparátum a természettudományi gyűjtemény részét képezi. A Nyugat-Palearktikum melegebb tájain élő faj, Magyarországon elterjedt és gyakori, az Alföldön fordul csak elő szórványosan. Melegebb, bozótos, déli hegyoldalakban, de olykor másutt is közönséges lehet. Mérete 60-68mm. Májusban, júniusban repül, nappal is könnyen felzavarható, a mesterséges fény erősen vonzza. Félgömb alakú petéjén zöldes folt van. Fekete hernyóját barnásszürke, vörösbarna csomók díszítik. A tor és a fej szőrös, a légzőnyílások körül kis fehér foltocska van. Különböző lágyszárú növényeken él, s a talajon készíti el a növényi részeket is tartalmazó bábszövedékét. Bábja fekete, szelvényei barnák.
A Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum tulajdonában lévő foltos medvelepke (Chelis maculosa) preparátum a természettudományi gyűjtemény részét képezi. Kétnemzedékes medvelepke-faj, amely májusban és augusztusban repül. Pusztagyepi állat, leginkább sziklagyepekben és löszpuszta-gyepekben lehet látni, hazánkban is igen szórványosan fordul csak elő. A nedvesebb, nyirkos hegyvidéket és a folyamatosan beerdősült területeket kerüli. Két nemzedéke május-június és július-augusztus hónapokban repül. A hajnali órákban aktív, a hím kora reggel, pirkadatkor repül, a mesterséges fény mérsékelten vonzza. Kifejlett hernyója sötétbarna, feketésbarna. Hátán vörhenyes-sárga hosszanti sávok, oldalán ferde, barnás vonalkák vannak. Szemölcsei szürkék, kékesen fénylők. Szőrzete szürkésbarna, oldalán vörhenyes, rövid. Nyár végétől áttelelés után tavaszig, elsősorban tejoltó galajon, olykor más galaj vagy cickafark fajokon is. A talajon, növényzet között bábozódik. Sötét feketésbarna bábja kékesen behintett.
A Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum tulajdonában lévő folyófűszender (Agrius convolvuli) preparátum a természettudományi gyűjtemény részét képezi. A Palearktikum déli részén, Ázsiában trópusi területein és Ausztráliában előforduló faj Magyarországon nem képes áttelelni, de évente rendszeresen bevándorol. Júniusban figyelhető meg először, de ekkor még jóval ritkább, mint az őszi bevándorlása idején, amikor a nálunk kifejlődött imágók is rajzanak már. Olykor visszavándorolnak délre. Az imágók alkonyatkor petúnián és más, illatos, dús nektártartalmú virágokon figyelhetők meg. Élénkzöld vagy kékeszöld, tojásdad petéi igen aprók. Hernyója változékony; zöld, barna vagy feketésbarna, szarva lapított. A zöld hernyók hátán sötétzöld vonal fut, a szelvények oldalán 1-1 fekete folt van. Szulákfajokon, nálunk főleg a Convolvulus arvensis-en táplálkozik. Talajrepedésekben bábozódik. Nem védett.
A Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum tulajdonában lévő füstös medvelepke (Phragmatobia fuliginosa) preparátum a természettudományi gyűjtemény részét képezi. A Palearktikumban általánosan elterjedt faj, Magyarországon mindenütt előfordul, közönséges. Mérete 32-36mm. Két, olykor három nemzedéke fejlődik ki évente. A mesterséges fény erősen vonzza, már az esti szürkületben megjelenik és hasonlóan több rokonfajhoz hideg éjjeleken is rajzik. Petéje alul belapított, szürkés, vörhenyes árnyalattal. Általában csomókban helyezi a tápnövény leveleire. Kifejlett hernyója igen változékony színű, világos vagy sötétszürke, feketés, vöröses árnyalatú, vagy rozs vörös. A testét sűrű vörösbarna szőrzet fedi. Nyár elején, majd ősszel gyermekláncfű, lórom, utifű, üröm, oroszlánfog fajokon él. A hernyó tavasszal már nem táplálkozik, hanem rögtön bebábozódik. Fekete bábja van, szelvényközei sárgásak. Hazánkban általánosan elterjedt, a leggyakoribb medvelepke fajnak tekinthető, mindenütt megjelenik, még lakott területeken is rendszeresen feltűnik a lámpák fényénél. Nem védett.