A debreceni Nagyerdei Kultúrparkot 1958-ban alapították. 1961 óta összevonva működik a Vidámparkkal. A Nagyerdei Kultúrpark területe 1994 óta természetvédelmi oltalom alatt áll. Nemcsak mint állatkert működik, hanem egyre inkább növénykerti feladatokat is ellát. Találhatók itt olyan állatok, melyek Magyarországon csak a Nagyerdei Kultúrparkban láthatók, mint például a nyerges gólyák, vagy a fuvolázómadár.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Mezőtúri Agyagipari Háziipari Szövetkezet kerámia készlete 1976-ból, készítette: Kósa Klára, Gonda István. Megtekinthető Budapesten, a Hagyományok Házában. A Nagykunság déli részén található Mezőtúr a 19. század utolsó harmadára az egész történeti Magyarországot tekintve is az egyik legnagyobb fazekas központtá fejlődött, csak Hódmezővásárhely előzte meg, ami a műhelyek számát illeti.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A képen egy sótartó látható, amely tülkös szarvból készült úgy, hogy rövidre, durván csonka kúpra vágták és fa lappal fenekelték. Dugója hiányzik, eléggé Kopott. Magassága: 8.5 cm, szájátmérője: 6,5 cm, fenékátmérője: 2,5 cm. Az eredeti tárgy megtekinthető Miskolcon a Herman Ottó Múzeumban.
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
Kecskemét -Aomori Baráti kör. A levélben a Magyar – Japán Baráti Kör számol be küldetéséről, rövidtávú terveiről, a közeljövő programjairól. Mindez 1994-ben. Tulajdonképpen egy sajtóanyagot olvashatunk, amelyet egészében vagy húzásokkal, kiemelésekkel közölhet a sajtó, ha hírül akarja adni a társaság létét, közelgő programjait. Aomori egy japán város, természetesen Kecskemét testvérvárosa._x005F_x000D_ _x005F_x000D_
Kompetencia
Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
A Debreceni Művelődési Központ a helyi közösségi kultúra központja, a város legnagyobb közművelődési intézménye. Közösségi – kulturális szolgáltatásokat, programokat kínál Debrecen és térsége lakóinak, közösségeinek és az idelátogató vendégeknek. 2011-ben az intézmény megkapta a Minősített Közművelődési Intézmény Címet, illetve akkreditált felnőttképzési intézménnyé vált. A DMK 9 egységből, telephelyből álló közművelődési hálózatot működtet a város területén: hét közösségi házat (Belvárosi, Csapókerti, Homokkerti, Józsai, Kismacsi, Nagymacsi, Újkerti), a Tímárház - Kézművesek Házát, és részben idetartozik a Honvédtemető és Mauzóleum Emlékhely is. A Debreceni Művelődési Központot 2005-ben hozta létre Debrecen Város Önkormányzata az Újkerti Közösségi Ház átszervezésével és további új egységek hozzákapcsolásával. A város különböző pontjain található egységeink lehetőséget biztosítanak a találkozásra, a közösségi életre, élményekre, a magyar, illetve a helyi kultúra értékeinek megismerésére, a tanulásra, a kreativitás fejlesztésére, a szabadidő kellemes eltöltésére.