6461 - 6465 találat a 12798 közül.

Komatál

Oktatás

Általános

Cím
Komatál
Leírás
A keszthelyi Balatoni Múzeum tulajdonában levő archív fényképen népviseletbe öltözött, díszes fehér kendővel letakart komatált tartó fiatal nő látható. A komatál „elsősorban egynemű (ritkábban különnemű) fiatalok barátságkötésének megpecsételése ajándékcserével. Egyéb elnevezései: komálás, mátkálás, vésározás. Ez a kötelék a fiatalok későbbi életében más társadalmi kapcsolatok (keresztkomaság, házasság) alapjául is szolgálhat. Általában fehérvasárnapon, de húsvéthétfőn, esetleg későbbi tavaszi ünnepen, pl. pünkösdkor, május elsején is történhet. A Dél-Dunántúlon és a mátraalji palócoknál ismert szokás szerint a barátságot kötni kívánó fiatal (szülei, hozzátartozói segítségével) ajándékegyüttest készít elő főleg húsvéti ételekből: tálra helyezett koszorú alakú kalács, illetve egyéb sütemény, hímes húsvéti tojások, továbbá gyümölcs, szeszes ital, esetleg kendővel letakarva. Ismertek e célra készült cseréptálak, beleépített korsóval vagy tojástartóval. Az ajándékot személyesen vagy küldött által szokás eljuttatni a kiszemeltnek, lányok komatálküldése esetén kisebb lánnyal.” Magyar néprajzi lexikon

Kompetencia

Műveltségi terület
A hatékony, önálló tanulás

Komatál küldése

Oktatás

Általános

Cím
Komatál küldése
Leírás
Az 1980-ban készült fotó a komatál küldésének (húsvéti)szokását örökíti meg Csökölyben. Az archív felvételt a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum őrzi. A komatál „elsősorban egynemű (ritkábban különnemű) fiatalok barátságkötésének megpecsételése ajándékcserével. Egyéb elnevezései: komálás, mátkálás, vésározás. Ez a kötelék a fiatalok későbbi életében más társadalmi kapcsolatok (keresztkomaság, házasság) alapjául is szolgálhat. Általában fehérvasárnapon, de húsvéthétfőn, esetleg későbbi tavaszi ünnepen, pl. pünkösdkor, május elsején is történhet. A Dél-Dunántúlon és a mátraalji palócoknál ismert szokás szerint a barátságot kötni kívánó fiatal (szülei, hozzátartozói segítségével) ajándékegyüttest készít elő főleg húsvéti ételekből: tálra helyezett koszorú alakú kalács, illetve egyéb sütemény, hímes húsvéti tojások, továbbá gyümölcs, szeszes ital, esetleg kendővel letakarva. Ismertek e célra készült cseréptálak, beleépített korsóval vagy tojástartóval. Az ajándékot személyesen vagy küldött által szokás eljuttatni a kiszemeltnek, lányok komatálküldése esetén kisebb lánnyal.” Magyar néprajzi lexikon

Kompetencia

Műveltségi terület
A hatékony, önálló tanulás

Gaál István Sodrásban című filmalkotása

Oktatás

Általános

Cím
Gaál István Sodrásban című úttörő filmalkotása (1963) - a 'magyar új hullám' nyitófilmje
Leírás
A "magyar új hullám" nyitófilmjének is tekinthető Gaál István 1963-as Sodrásban című műve. Szüzsé: Fiatal diáktársaság vakációzik a Tisza-parton. Önfeledten napoznak, fürdőznek, egyre többen merülnek alá iszapért. Egyiküknek sem tűnik föl, hogy hiányzik valaki, Gabi vízbe fulladt. Barátjuk tragédiája önvizsgálatra készteti valamennyiüket: kié a felelősség, hogyan viszonyulnak egymáshoz, a világhoz. Ennek terhe érleli őket felnőtté, s megváltoznak kapcsolataik is. Luja és Zoli szembenéznek lelkiismeretükkel, Laci elvont elvekkel vigasztalódik, mások idealizálják szerepüket. A film eredeti kópiája a MaNDA és Filmintézet gyűjteményében található. „Gaál István első nagyjátékfilmje 1963-ban készült, világpremierje Párizsban volt, ahol osztatlan sikert aratott. A hazai és a nemzetközi kritika egyaránt lelkesedett érte – megérezve, hogy ebben a filmben egy új nemzedék hangja szólal meg. „A Sodrásban... a magyar film új, nagy jövőjű irányzatának a jelentkezése” – írta Klaniczay Tibor történész. Vagy idézhetünk Biró Yvett filmesztétától is: „Gaál István feltűnésével egy új korszak született, az új magyar film, vagy a fiatal magyar film korszaka”. 1963, Sodrásban: innét számíthatjuk a magyar újhullám kezdetét. Új hang, új nyelv. Ahány kritika, ahány elemzés született a Sodrásban c. filmről, mind kiemeli, hogy a film valódi ereje nem a történetmesélésben, nem a szavakban kibontakozó konfliktusban van, hanem a rendkívüli módon átgondolt képi koncepcióban. Gaál nem pszichologizál, a színészi játéknál számára fontosabb a vizuális jelenlét. Gaál filmjében a kompozíció főszerephez jut: az érzelmi állapotok és hangulatok kifejezésénél a kép elsődleges a szóval szemben. Gaál már első nagyjátékfilmjével kijelölte azt az utat, amely mentén életműve haladt: egyrészt a film képi világával, „képben való gondolkodásával”, másrészt ama célkitűzésével, hogy filmjeiben feloldja a modernitás és a hagyományok világa közti ellentmondásos viszonyt. A Sodrásban 1965-ben Karlovy Varyban elnyerte a fesztivál fődíját, a Pesarói Filmfesztiválon a fiatal kritikusok díját, a Magyar Filmkritikusoktól pedig a legjobb rendezés és a legjobb operatőr díját. De ami még beszédesebb a Gaál filmjének sikerét illetően: 1965-en a Sight and Sound angol szakfolyóiratban neves kritikusok össszeállitották az előző év legjelentősebb filmjeinek listáját: a Sodrásban az ötödik a felsorolásban! A Filmcritica című olasz szaklap pedig a világ tíz legjobb filmje közé sorolta, olyan nevek között, mint Truffaut, Godard, Kazan, Dreyer, Pasolini.” (in: http://szikfilm.blogspot.hu/2012/10/gaal-istvan-sodrasban-1964.html)

Kompetencia

Műveltségi terület
Esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség
„Minden filmem úgy készítem, ahogy a sienai kismesterek a képeiket festették, akik művészek voltak, ugyanakkor kézművesek is a szó nemes értelmében… Egyszerűen képírónak tartom magam, vagy ha úgy tetszik, képírástudónak.” (Gaál István)
„Minden filmem úgy készítem, ahogy a sienai kismesterek a képeiket festették, akik művészek voltak, ugyanakkor kézművesek is a szó nemes értelmében… Egyszerűen képírónak tartom magam, vagy ha úgy tetszik, képírástudónak.” (Gaál István)

Húsvéti komatál

Oktatás

Általános

Cím
Húsvéti komatál
Leírás
Divianszki Józsefné Kígyós Ilona naív festő alkotása. Hagyományosan berendezett szobabelsőben (tálas, festett láda) 3 fiatal lány érkezik az ajándékkal, fogadja őket a ládán ülő asszony gyerekkel és az asztalnak támaszkodó menyecske. A mű a kecskeméti Katona József Múzeum Magyar Naiv Művészek Gyűjteményében található.

Kompetencia

Műveltségi terület
Anyanyelvi kommunikáció

Gyermekágyasnak ételt vivő komaasszony

Oktatás

Általános

Cím
Gyermekágyasnak ételt vivő komaasszony
Leírás
A képen egy asszony látható, kezében üveggel és kendővel, melyben ételeket visz. A gyermekágyas asszony ellátásáról elsősorban a komaasszonya vagy komaasszonyai gondoskodtak egy hétig. A rokonok is vittek élelmet, országszerte különböző alkalmatosságokban (komakosár, komavéka, komatál, komaszilke, komacsésze). Ezekben ételt és italt (levest, baromfihúst, kalácsféléket, bort, pálinkát) helyeztek el szépen elrendezve és feldíszítve, s erre a célra tartogatott kendővel letakarva. Néhol az volt a szokás, hogy a komaasszony megkóstolja amit hozott, hogy az anya jobb étvággyal fogyassza azt. A hozott ételekkel gyakran az egész családot ellátták. A fénykép a Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum néprajzi gyűjteményének része.

Kompetencia

Műveltségi terület
Anyanyelvi kommunikáció

A találati lista exportálásához szűkíteni kell a találati listát.