Kályhakiállítás a Fruhmann-házban
Oktatás
Általános
- Cím
- Kályhakiállítás a Fruhmann-házban
- Leírás
- A Győrben található Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum honlapján a következőket olvashatjuk a hozzá tartozó Fruhmann-ház: Cserépkályha-történeti Kiállításról, amelyről a felvételek készültek. „Fruhmann Antal (1908–1987) győri kályhásmester végrendeletében lakóházát és műhelyét a város múzeumára hagyta. Az itt kialakított kályhamúzeum az országban egyedülálló. A jelentős kályhagyártási múlttal rendelkező Győrött a mára már eltűnt Mágner-, Dachauer-, Magyary- és Fruhmann-műhelyek emlékének felidézése, a győri kályhásság történetét bemutató, enteriőrszerűen berendezett kiállítótermek közvetlenül teszik átélhetővé minden korosztály számára az „otthon melege” kifejezést. A XX. század elején épült kályhásműhely eredeti állapotának megfelelően áll a látogató közönség rendelkezésére, míg a felújított lakóházban a kályhásmesterség győri történetét bemutató kiállítás tekinthető meg. A különálló pavilonban a múzeum — Fruhmann Antal által összegyűjtött, azóta is folyamatosan bővülő — kályhakollekciója kapott helyet. A három egymáshoz kapcsolódó kiállításból létrejövő múzeumegyüttes páratlan értékű gyűjteménye az egykoron virágzó magyarországi kályhás művészetnek. Mindezen túl a Fruhmann család hagyatékából olyan mennyiségű szerszám, mintadúc, katalógus stb. maradt fenn, hogy azok jelentősége indokolta az eredeti koncepció kibővítését. Így a műhely korábban kihasználatlan padlásterében egy — a kutatók számára hozzáférhető és jól használható — tanulmányi raktárt és oktatóteret alakítottunk ki. A megőrzött, illetve restaurált egykori fűtőberendezések — a letűnt idők művészettörténeti stíluskorszakainak lenyomataiként — a kályhás és fazekas mesterség művészi igényességét bizonyítják.”
Kompetencia
- Műveltségi terület
- Természettudományos és technikai kompetencia
![„Az embernek legnagyobb örömét kell lelnie a valóságos életben, ha abból akarja meríteni művészete tárgyát, mert csak a való életből merítheti a műalkotáshoz való akaratot.” (R. Wagner)](http://digipedia.mandaonline.hu/files/document_file/filename/12902/kalyhakep0.jpg)
„Az embernek legnagyobb örömét kell lelnie a valóságos életben, ha abból akarja meríteni művészete tárgyát, mert csak a való életből merítheti a műalkotáshoz való akaratot.” (R. Wagner)