8811 - 8815 találat a 12766 közül.

D. György visszaemlékezése

Oktatás

Általános

Cím
D. György visszaemlékezése
Leírás
Visszaemlékező egy 12 éves fiú, aki az Édesanyjával és nővérével a Király utca 15-be költözik háború alatt. Leírja azt a napot mikor elindították a ház lakóit a Duna part felé, majd visszavezényelték őket a Dohány utcai templomba. Ott éjszakáztak, reggel a rendőrök hazakísértek mindenkit. Szálasi hatalom átvétele után újra kitették a sárga csillagot a házra. Egy napon a nyilasok kiterelték őket az udvarra bőröndökkel együtt, hogy költözniük kell. Klauzál tér felé indultak, ahol egy ládába kellet minden értéküket dobálni. Rumbach utcába egy kapuba vittek mindenkit, ahol kaptak lakásokat. Itt várták a háború végét.

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia

E. Szilárd Pál visszaemlékezése

Oktatás

Általános

Cím
E. Szilárd Pál visszaemlékezése
Leírás
A szöveget lánya, E. Mária gondozta. E. Szilárd Pál Budapesten született. Nyitramalomszegen laktak egy birtokon, apja gazdálkodó volt. Lipcsében szerzett közgazdasági diplomát. Apja halála után ő vette át a gazdaság vezetését. Családot alapított, itt éltek 1944-es deportálásukig. Sikerült azonban megmenekülniük a vagonírozástól, Budapesten bújtak meg rokonoknál. 1946-ban vándoroltak ki Philadelphiába. E. Szilárd Pál 1989-ben halt meg. Az egyik szöveg 1945. december 9-i keltű. Rokoni levelezés. A ’40-es években történteket foglalja össze E. Szilárd Pál, kivel mi történt, ismerősök, rokonok életútját, valamint háborús személyes élményeket, majd feleségével együtt töltött éveinek részleteit, barátaikkal való kapcsolattartást. Rátér 1944 márciusára, a magyarországi politikai helyzetre, és a zsidósággal kapcsolatos eseményekre, mint a sárga csillag, földelkobzás, esetleges mentességek, stb. E. Szilárd Pál a vidéki birtok miatt rendszeresen járt az Országos Földhitelintézetbe. 1944. június 24-én csendőri kísérettel kellett a nyitramalomszegi otthont elhagyniuk. A keresztlevelek vagy E. Szilárd Pál presbiteri igazolványa nem segítettek. Miskolcra kerültek mindannyian, nők és férfiak elkülönítve, a politikai foglyok részére fenntartott gyűjtőhelyre. Végül megkapták a mentességet, és Budapestre utaztak. A nyitramalomszegi gazdaság őrizetlen maradt, E. Szilárd Pál elbeszélése szerint orosz katonák sajátították és fosztották ki. E. Szilárd Pál megemlíti, hogy 1945. január 18-án érték őket közvetlenül az orosz csapatok.

Kompetencia

Műveltségi terület
Szociális és állampolgári kompetencia

V. Imre: Önarckép a XX. század második feléből

Oktatás

Általános

Cím
V. Imre: Önarckép a XX. század második feléből
Leírás
V. Imre a P., V. és S. családok tagjait említi szövegében. Származási, genealógiai részleteket foglal össze. Megemlíti az egyik legjelentősebb családtagot, dr. S. Béla allergológus professzort, aki Bécsben, majd Amerikában élt. A családtagok az 1938-tól kezdődő korszakot vegyes sikerrel vészelték át. V. Imre édesanyja zongoratanárnő, édesapja anyagbeszerző volt egy vidéki majd budapesti vállalatnál. V. Imre 1948. január 5-én született Barcson. Gyerekként normális élete volt családjával. Később Budapestre költöztek, itt végezte V. Imre iskoláit. 2004-ben ellátogatott a Holocaust-emlékünnepségre, apai nagyanyját és egy nagynénjét vesztette el a deportálások idején. V. Imre 1975-ben idegösszeroppanást kapott különféle gondok miatt. V. Imre Jelentősebb személyek kislexikon, valamint a hátrányos helyzetűek nagy pártfogója K. Róbertné dr. S. Etelka szociálpolitikai köztisztviselő életútja és tevékenysége címmel összeállított két Függeléket. A harmadik Függelék családfát ábrázol.

Kompetencia

Műveltségi terület
Kezdeményezőképesség és vállalkozói kompetencia

K. Ferencné H. Margit visszaemlékezése

Oktatás

Általános

Cím
K. Ferencné H. Margit visszaemlékezése
Leírás
H. Margit auschwitzi majd Bergen-belsein táborban töltött hét hónapjának összefoglalója. A kéziratról 1962-ben készült gépelt változat. A történet 1942. március 6-án kezdődik, Budapesten. Rokonainak deportálását említi, és az ukrajnai munkaszolgálatot, ahová férfi családtagjai kerültek. A következő dátum 1944. március 19. Margit a más visszaemlékezésekből is ismert kötelezettségeket említi, mint a sárga csillag viselése, és az igazoltatások. Margit édesapját elhurcolták, édesanyja vidéken volt. A lakásokat csendőri kísérettel el kellett hagyni a Budapesten élőknek – írja Margit. szüleivel, nem sokkal később végleg megszakadt a kapcsolata. A József utcai gettóba került később, ahol a házmester egy nyilas érzelmű ember volt, a felügyelet emiatt még intenzívebb volt. A József utcából Újpestre került. Margit az ékszer beszolgáltatásról, nagyfokú ellenőrzésekről számol be, majd verésekről, kegyetlenkedésekről. A budakalászi téglagyárba vitték a gettóból Margitékat, 1944. július 3-án, vagonokkal, rátalált itt édesanyja húgára. Innen indult a transzport 1944. július 5-én, Auschwitzba, Margit a B/111. lágerbe került. Összefoglalja a történteket, a szétválogatott nők helyzetét, a napi teendőket is (appelek, étkezési módok, a halottak, a krematórium működése, a járványok, betegségek, az ältesték viselkedése). Auschwitzból Bergen-Belsenbe kerültek, innen Salzwedelbe. A repülőgépgyár területén voltak, alkatrészek összeállításával kellett foglalkozniuk (muníció). Később megtapasztalták a légitámadásokat. Margit 1945. március 31-én töltötte be 18. évét. Áprilisban a felszabadítás utáni időt töltötték még a lágerben, a hónap végén hagyták el a helyszínt, az úgynevezett Fliegel Haus-ba, a pilótaiskolába vitték át őket. Amerikai csapatokkal voltak, oroszokkal, angolokkal. Margiték végül 1945. október 7-én indultak teherautókkal Cellébe, a vasútállomásra Október 17-én érkezett meg a vonat Rákospalotára. Margit utolsó soraiban összegzi, kiket vesztettek el a családból és ismerősök közül.

Kompetencia

Műveltségi terület
A hatékony, önálló tanulás

Feljegyzés a Rökk Szilárd utcai internálótábortól

Oktatás

Általános

Cím
Feljegyzés a Rökk Szilárd utcai internálótábortól
Leírás
Feljegyzés ("Lagerbestand") a Rökk Szilárd utcai internálótábor ("Haftdurchgangslager") létszámáról, tartalma: 1944. május 24-én 366 férfi és 211 nő tartózkodott a Rökk Szilárd utcai "lágerben", érkezők és távozók feltüntetésével, német nyelvű.

Kompetencia

Műveltségi terület
Idegen nyelvi kommunikáció

A találati lista exportálásához szűkíteni kell a találati listát.