Bronzkori hulladékgödrök. Csongrád, Petőfi Tsz. lelőhely:
Leírás
A csongrádi Tornyai János Múzeumban található a képen, amelyen bronzkori hulladékgödrök láthatóak. A felvétel Csongrád - Petőfi Tsz. lelőhely feltárása során készült az 1958. július 2. és augusztus 2. közti időszakban. A felvételt készítette: Gazdapusztai Gyula. A hulladékgödröket sokszor az építkezéshez szükséges agyag miatt ásták ki, és később ideszórták a őskori települések szerves- és szervetlen (törött cserépedények,tönkre ment használati eszközök stb.) hulladékát. A régészet számára értékes leletanyagot jelentenek ezek a hulladékgödrök.
A híd látható a képen, mögötte a Pesti oldal épületei. A híd Budát és Pestet köti össze, a főváros egyik jelképe. Építése gróf Széchenyi István nevéhez fűződik. 10 évig építették, 1849 november 20-án avatták fel. A második világháborúban a németek felrobbantották, ezután kiszélesítve építették újjá, és 1949. november 20-án, a száz éves évfordulón adták át. A korróziós károkat folyamatosan ellenőrzik, időnként felújításokat végeznek a szerkezeten.
A Hagyományok Háza Budapesten a Budai Vigadó épületében található (1011. Budapest, Corvin tér 8.), fenntartója az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Az intézményben működő Népművészeti Módszertani Műhely a hagyományos paraszti kultúrát (elsősorban a kézművességet, néptáncot, népzenét, népköltészetet) közvetíti a mai kor embere számára is élhető műveltségként. A képen látható kerámia köcsög - mely 1978-ban készült és Dankovszkyné nevéhez fűződik-, az intézményben megtekinthető.
A képen látható kívül mázatlan, belül kopott, barna mázzal ellátott, fületlen tejesköcsög a miskolci Herman Ottó Múzeumban található. Az edény 26 cm magas, kb. két liter tej tárolására volt alkalmas. A tejtartó edény a parasztháztartásban olyan tehéntej raktározására szolgált, amelyet aludttejként kívántak felhasználni, feldolgozni.
Közel negyven évvel ezelőtt kezdte meg a működését a Bácshús néven közismertté vált húsfeldolgozó üzem. A nyolcvanas évek egyik vezető márkájának az elterjedése a húspiacon a kidolgozott arculat és a gondos szakértő munka eredménye volt. A kalocsai Viski Károly Múzeumban őrzött - egy a Bácshús által üzemeltetett -, hentesüzletet bemutató fotó az 1980-as években készülhetett.