Készült a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének és az Eötvös Loránd Tudományegyetem I. sz. Magyar Nyelvészeti Tanszékének közös munkájaként. Főszerkesztő: Benkő Lóránd. Írták: Farkas Vilmos, S. Hámori Antónia, Hexendorf Edit, P. Hidvégi Andrea, Kiss Lajos, Kubínyi László, Papp Laszló, Pusztai Ferenc. A három kötetes szótárt az Akadémiai Kiadó jelentette meg 1967-ben, Budapesten.
Verseghy Ferenc eredeti művét (A magyar nyelv törvényeinek elemzése III. rész, A magyar nyelv művészi felhasználása I. szakasz, Az ékes anyanyelv fokozatai és azon művészi kivonatai, amelyekre a szónoki és a költői művészet támaszkodik) 1817-ben adták ki Budán, latin nyelven. Ez a könyv az eredeti fordítása. Szolnokon adták ki 1973-ban. "A jelenlegi második füzet az Usus Aeasthetícus Linguae Hungaricae című harmadik résznek az első öt fejezetét teszi magyar nyelven közkinccsé. Ezt a részt Verseghy stilisztikájaként tartjuk számon. Valójában azonban nem szorosabb ertelemben vett stilisztika, hanem esztétika, közelebbről nyelvesztétika, benne a magyar művészi nyelv - vagyis művészi stílus sajátságainak, továbbá nyelvünk retorikai, poétikai /műfajelméleti/ és metrikai kérdéseinek a részletes tárgyalásával. Tehát számos stiláris jelenségről szó esik itt, csak nem stilisztikai rendszerezésben; ilyen értelemben mondhatjuk, hogy Verseghynek e műve retorika, poétika és stilisztika egyszerre."
Az Epitome szabályai szerint összeállított magyar nyelvi gyakorlatok
Leírás
Verseghy Ferenc (1757-1822) születésének 250., halálának 185. évfordulójára kiadott, eredetileg 1816-ban írt és a korabeli gimnáziumok számára készült magyar nyelvi olvasókönyv. A hasonmás kiadást Szolnokon adták ki 2007-ben, Magyar nyelvi gyakorlatok a gimnáziumok használatára címmel.
Verseghy Ferenc Analytica Institutionum Linguae Hungaricae című művének fordítása. A magyar nyelv törvényeinek elemzése. II. rész A magyar nyelv mondattana. II. szakasz Az igék, kötőszók, határozószók és indulatszók mondattana. Az eredeti művet Budán adták ki 1817-ben. Ez a kiadás Szolnokon látott napvilágot 1979-ben.
Nyelvművelő feladatok és játékok. A Szolnoki Verseghy Ferenc könyvtár könyvtárosai indították útjára a Verseghy nyelvművelő versenyt 1976-ban. A nyelvi ismeretterjesztésnek ezt az új formáját 28 éven át fenntartották.