A mozsár üreges eszköz, amelynek fából vagy kőből faragott változatai Európában és más kontinenseken az újkorig használatosak élelmiszer magvak és egyéb anyagok törésére. A konyhafelszerelés differenciálódása és anyagának kicserélődése során a famozsaraknak eltérő célokat szolgáló, különböző méretű csoportjai, ill. fűszertörő fémmozsarak vonultak be az európai parasztháztartásba. A nagyobb méretű mozsarak akár 60 cm magasak is lehettek, e mozsarakban hántoltak kölest, árpát, búzát, hajdinát, törtek gabonát és kukoricát, olajnak szánt tökmagot, mákot, kősót, fűszerpaprikát. A kis mozsarakat többnyire egyetlen célra tartották fenn. Voltak köztük borstörők, sótörők, fokhagymatörők, sőt kávétörők is. A fotót a kb. tíz centiméter magas mozsarakról Holló László készítette 1974-ben. A dokumentum jelenleg a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztályának tulajdonában van.
Kávé a magyar kereskedelemben és vendéglátásban című kiállítás
Leírás
Kávé a magyar kereskedelemben és vendéglátásban című kiállítás a Compack Kereskedelmi Csomagoló Vállalat központjában. Az vitrin a kávéhoz kapcsolódó kiadványokat tár a látogatók elé. A bemutató 1990-ben volt, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban, Budapesten. A fotó a múzeum tulajdona.
Busómaszkok: A mohácsi szokácok egyik legismertebb népszokása, télbúcsúztató, tavaszköszöntő, oltalmazó, termékenységet varázsló ünnep. Mohácson a hagyomány eredetét a törökűzés legendájával is magyarázzák. A maszkok melyek se állatot se embert nem ábrázolnak. A mondának történelmi alapja nincs. Kalkán Mátyás 1929-ben született Mohácson egy sokác családban. Sajátos faragási stílusa az évek múlásával alakult ki. A busójárás rendszeres résztvevőjeként afféle főbusónak tartották, ő kezelte a város busó felszerelésének tárát.
A képen Parlaghy Kálmán Kártyajátékok könyve című kötete látható. A 120 éve megjelent, több kiadást megért, első magyar nyelvű kártyajáték gyűjtemény úttörő volt a maga korában. Nem csupán a legismertebb hazai és külföldi kártyajátékokkal ismerteti meg az olvasót, de a hamiskártya, a hazárdjáték, a bűvésztrükkök bemutatásával, valamint a kártyajátékok történetével is, ráadásul a kártyaműszavak szótárát is megtaláljuk a könyvben. A kötet a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely tulajdonában lelhető fel, valamint könyvtárakban is az újabb kiadásai is megtalálhatóak.
Az Orion 411-es típusú rádió háromhullámsávos (R-K-H), hathangoltkörös, univerzális hálózati rádiókészülék volt, 1942 és 1944 között gyártották. Rekonstruálása nem könnyű feladat, amiképpen erről az alábbi, egy helyreállítási kísérletről szóló tanulmány is beszámol: http://www.radiohistoria.hu/Oldradio/mainhu.nsf/wdocu/0000292 A képen látható rádiókészüléket Fekete Tamás kovácsmester ajándékozta a Leskowsky Hangszergyűjtemény Közalapítványnak.